Polskie Radio
Section05
związki partnerskie

STREFA WPŁYWÓW "Byłam wściekła". Kotula z apelem do posłów PSL

- Do koleżanek i kolegów z PSL-u mam taki apel, żeby się zastanowić. I przypomnieć sobie, w jakiej koalicji są, kto nam pomógł wygrać te wybory i dzięki komu tam jesteśmy - powiedziała w nowym podcaście Polskiego Radia "Strefa wpływów" ministra ds. równości Katarzyna Kotula z klubu Lewicy. Z członkinią Rady Ministrów rozmawiali dziennikarze Polskiego Radia Renata Grochal i Jacek Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio W POLSKIM RADIU Renata Grochal Jacek Czarnecki POLSKA Katarzyna Kotula

NASZ NEWS Sejm uchwali projekt o związkach partnerskich? PSL stawia warunek

Projekt ustawy o związkach partnerskich nie powinien podzielić losu przepisów o dekryminalizacji aborcji. Z ustaleń portalu polskieradio24.pl wynika, że przygotowane przez rząd przepisy mogą liczyć na poparcie większości klubu PSL. - Jeśli to by się nie wydarzyło, to będzie olbrzymi zgrzyt w koalicji - mówi rzecznik Lewicy Łukasz Michnik.
Zobacz więcej na temat:  Sejm PSL lewica polityka adopcja aborcja

POLSKIE RADIO 24 "Nie" dla związków partnerskich. "Żadnych nowych uregulowań"

- W Polsce są związki partnerskie, dużo mężczyzn i kobiet żyje w takich związkach. Jeśli chodzi o osoby tej samej płci, to nie zgadzam się ze stanowiskiem, że będzie "legalizacja" związku, bo one były, są i będą legalne - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Dziedziczak. - W Polsce środowiska homoseksualne mają pełną wolność - podkreślał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Pawłowski polityka PiS aborcja LGBT LGBTQ+

Sytuacja prawna dzieci z "tęczowych rodzin". "Zapis o przysposobieniu zmieni nasz świat"

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50 tys. "tęczowych rodzin". To głównie do nich miało być adresowane nowe prawo o związkach partnerskich w jego kluczowym zapisie o przysposobieniu dzieci. Dyskusja o przysposobieniu została jednak bezrefleksyjnie zawładnięta przez populistyczne hasła o "niszczeniu fundamentów rodziny" i domniemanym "bezpieczeństwie dzieci".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo homoseksualizm tęczowe rodziny dzieci rodzina Klub Trójki Katarzyna Stoparczyk Trójka

Spór o związki partnerskie. "Zagrożenie schizmą w Kościele"

- Kościół katolicki w Polsce też jest podzielony, coraz bardziej widać różnice między frakcją liberalną a konserwatywną. To pęknięcie nie jest tak widoczne, jak chociażby w Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych, ale jeśli dojdzie do schizmy w Kościele katolickim w Europie czy Ameryce, to oczywiście jej przyczyną będą kwestie antropologiczne czy etyczne - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka LGBT Kościół katolicki homoseksualizm

Prof. Chwedoruk: w kwestii adopcji dzieci nadal przeważają opinie krytyczne

- Coś, co jest ostatnim bastionem obrony takiego bardziej konserwatywnego stanowiska w tej sprawie to prawo do adopcji dzieci - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem politologa, choć polska opinia publiczna jest gotowa na związki partnerskie, to jednak w kwestii adopcji dzieci przez pary jednopłciowe nadal nie ma zgodności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka adopcja Trzecia Droga PSL lewica Rafał Chwedoruk Krzysztof Grzesiowski

PSL blokuje związki partnerskie. Co jest kością niezgody?

Projekt o związkach partnerskich dzieli koalicjantów. Poparcie deklaruje KO i Lewica, regulacji w kształcie przygotowanym przez minister ds. równości sprzeciwia się PSL. Ludowcy nie zgadzają się z zapisami dotyczącymi przysposobienia i adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Założeniom projektu sprzeciwia się również PiS i Konfederacja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Stronnictwo Ludowe PSL koalicja obywatelska lewica polityka POLSKA