Seks bez zobowiązań nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:48
Wakacje - czas, gdy łatwiej o nowe znajomości, przygody, a także o seks. To także okres, gdy wielu z nas pozwala sobie na więcej, niż zwykle. - Zawsze jedna ze stron może mieć nadzieję na stały związek - mówi Izabela Dziugieł, psycholog i seksuolog. - Dlatego "seks bez zobowiązań" może nas bardzo emocjonalnie poharatać.
Audio
  • Seks bez zobowiązań - co sądzą słuchacze Czwórki? – sonda (4 do 4/Czwórka)
  • Izabela Dziugieł i ks. Zbigniew Kapłański: seks bez zobowiązań zawsze odciska piętno na młodym człowieku (4 do 4/Czwórka)
Seks bez zobowiązań nie istnieje?
Foto: Glow Images/East News

- Mój stosunek do seksu bez zobowiązań jest raczej negatywny - mówi jedna z słuchaczek Czwórki. - Jestem kobietą i się szanuję. Współczuję dziewczynom, które zostały wychowane inaczej - dodaje. Wtóruje jej słuchacz: – Chodzi o wzorce moralne, które zostały wpojone w domu...

Zdaniem niektórych jednak: "zależy, co kto lubi". - Myślę, że nawet większe portale informacyjne wręcz promują tego typu seks - zauważa kolejny z słuchaczy. Zdaniem Pawła seks bez zobowiązań nie istnieje. - Zawsze zawiera ładunek emocjonalny. Gdyby mógł być "bez zobowiązań”, przestałby być dla ludzi tak pociągający - mówi w "4 do 4".

Jak twierdzi Izabela Dziugieł, psycholog i seksuolog, pogląd, że młodzież chętnie i w coraz młodszym wieku uprawia seks bez zobowiązań, to wyłącznie stereotyp. Młodzi ludzie nie dostrzegają zresztą, że niemal każdy "niezobowiązujący seks" niesie ze sobą pewne konsekwencje. - Z seksem zawsze wiążą się jakieś koszta. O tym się nie mówi i niektórzy współżycie traktują bardzo fizjologicznie, ale tylko do momentu, gdy koszta się nie ujawniają - tłumaczy gość Czwórki. - Takie następstwa mogą pojawić się dużo później i mogą to być na przykład choroby. Poza tym każde kolejne doświadczenie seksualne bez zobowiązań może nas "emocjonalnie poharatać" i odbić się negatywnie na pożyciu, które będziemy mieli w późniejszym, poważnym związku.

Ks. Zbigniew Kapłański z portalu Opoka.pl przyznaje, że przypadki ludzi "poharatanych" przez seks bez zobowiązań zna mi.in. z konfesjonału. - Najsmutniejsze rozmowy zaczynają się od zdania "Ale ja byłem głupi" - mówi gość Czwórki. - Pamiętajmy, że to są rzeczy, których już nie da się odwrócić.

(kd)

Czytaj także

"Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:20
Masz 30 lat i nic w twoim życiu nie jest takie, jak zaplanowałeś u progu dorosłości? Wydawało ci się, że będziesz mieć dużo pieniędzy, dwójkę uroczych dzieci i psa, a tymczasem wciąż mieszkasz z mamą i zarabiasz średnią krajową? Ten materiał jest właśnie o tobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egoizm ma podłoże genetyczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 16:02
Tego podobno nie można się nauczyć. Jesteśmy egoistami, albo nie. Zdania ekspertów są jednak podzielone. – Ta sfera jest tak naprawdę bardzo mało zbadana, bo zachowań, czy upodobań nie da się niczym zmierzyć – mówi prof. Ewa Bartnik, genetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń