X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie myl pracoholizmu z pracowitością. Uzależnienie od pracy trzeba leczyć

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 10:30
Są psychologowie, którzy twierdzą, że żeby zachować w życiu równowagę należy 8 godzin pracować, 8 bawić się i 8 przesypiać. Żyjemy jednak w czasach, kiedy zasada "złotego środka" jest właściwie nie do zastosowania, a badania pokazują, że pracoholizm to już nie przejściowy problem, lecz prawdziwe uzależnienie, które trzeba leczyć.
Audio
  • Jak się leczyć z pracoholizmu? (Czwórka/Poranek OnLine)
Głównym objawem pracoholizmu nie jest czas pracy, lecz utrata zdolności do relaksu
Głównym objawem pracoholizmu nie jest czas pracy, lecz utrata zdolności do relaksu Foto: Glow Images/East News

Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego stworzyli naukowy profil pracoholika i opracowali pomocniczą metodę terapii: - Badania nad pracoholizmem prowadzę już od kilkunastu lat i one pokazują, jakie mechanizmy psychiczne odgrywają rolę w tym uzależnieniu, jakie są jego przyczyny i konsekwencje zdrowotne - mówi dr Kamila Wojdyło z UG. - Rezultaty tych badań pozwoliły wypracować model poznawczo-behawioralny pracoholizmu, który stał się podstawą do stworzenia konkretnego programu wspierania w postaci grupy terapeutycznej.

Gdańska Grupa Anonimowi Pracoholicy zrzesza osoby przepracowane, doświadczające negatywnych skutków przeciążenia pracą, które chcą i potrzebują dzielić się wzajemnie swoimi trudnościami, doświadczeniami, siłami i nadzieją w celu rozwiązania wspólnych problemów i wzajemnego wspomagania w grupowym procesie. Warunkiem przystąpienia do grupy jest deklaracja chęci zerwania z przymusowymi zachowaniami związanymi z pracą i potrzeby rozwijania w sobie umiejętności odpoczywania. Zdaniem psychologów głównym objawem pracoholizmu nie jest czas pracy, lecz utrata zdolności do relaksu.

- Pracoholizm uwalnia człowieka od myślenia o innych problemach. Pracoholik ucieka w pracę i w niej czuje się bezpiecznie - tłumaczy psycholog Katarzyna Popiołek. - Pracoholik nie potrafi przestać myśleć o swoich obowiązkach i odciąć się od problemów zawodowych, nawet kiedy jest na urlopie. Paradoksalnie to wakacje są dla niego źródłem największego stresu.

Tak jak każdy nałóg, pracoholizm odbiera poczucie kontroli nad rzeczywistością, niszczy zdrowie i relacje z ludźmi.

Jak sobie pomóc?

Należy zadbać o właściwe proporcje między pracą i odpoczynkiem i uświadomić sobie, że w czasie naszego urlopu świat w firmie się nie zawali, a bycie na każde skinienie szefa nie sprawi, że będziemy bardziej doceniani.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: kluczem do sukcesu jest praca. Inaczej czeka nas depresja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:03
Wszyscy lubimy odnosić sukcesy. Nie wszyscy jednak są na nie gotowi, i nie wszyscy potrafią je docenić. – Sukces sprzyja przygotowanym, ale oczywiście nie każdy pracowity człowiek się go doczeka – mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczciwy jak Polak? "Każdy z nas ma swoją własną etykę"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:00
Nastolatek oddał znaleziony portfel wraz z zawartością – 20 tys. zł. Motorniczy w stołecznym metrze zwrócił pewnej staruszce torebkę. Czy takie zachowanie to norma? Niestety okazuje się, że nie zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz szczęścia? Doceń codzienność - namawia Katarzyna Miller

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 09:30
- Szczęście tkwi w małych, codziennych radościach - przekonuje Katarzyna Miller i w swojej najnowszej książce "Blaski życia" namawia, by delektować się chwilami, z pozoru prostymi i zwyczajnymi.
rozwiń zwiń