Uczciwy jak Polak? "Każdy z nas ma swoją własną etykę"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:00
Nastolatek oddał znaleziony portfel wraz z zawartością – 20 tys. zł. Motorniczy w stołecznym metrze zwrócił pewnej staruszce torebkę. Czy takie zachowanie to norma? Niestety okazuje się, że nie zawsze.
Audio
  • Polska uczciwość - rozmowa z Bartoszem Karaśkiewiczem i drem Jakubem Krysiem (4 do 4/Czwórka)
  • Co robimy, gdy znajdujemy na ulicy portfel wypełniony pieniędzmi? – materiał Anny Depczyńskiej (4 do 4/Czwórka)
Uczciwy jak Polak? Każdy z nas ma swoją własną etykę
Foto: Glow Images/East News

Reporterzy jednego z magazynów postanowili sprawdzić uczciwość mieszkańców 16 miast w różnych krajach na całym świecie. W każdym z tych miejsc "zgubili" po 12 portfeli, w których znajdowały się pieniądze. - Zrobiliśmy ten test po to, by skłonić siebie i naszych czytelników do zastanowienia się nad tym, jak należy się w tej sytuacji zachować - mówi Piotr Wierzbicki, redaktor naczelny "Rider’s Digest". - Większość osób, które oddały portfel zapytaliśmy, dlaczego to zrobiły. Najczęściej padała odpowiedź: bo tego zostałem nauczony. To pozytywna postawa.

W tym rankingu Warszawiacy plasują się… w środku skali. Na 12 "zagubionych" portfeli, do właścicieli powróciło 5. Tymczasem, jak wynika z doświadczeń Bartosza Karaśkiewicza, nauczyciela w stołecznym liceum i gimnazjum o takie wartości, jak uczciwość, niespecjalnie dbają młodzi Polacy.  - Jest problem z tak podstawowymi pojęciami - mówi gość "4 do 4". - Próbowałem pytać uczniów gimnazjum, co to słowo dla nich oznacza i odpowiedzi nie były długie. To mnie niepokoi, bo takie oczywiste pojęcia stają się coraz bardziej "płynne", nieuchwytne.

Zdaniem dra Jakuba Krysia, psychologa społecznego z Polskiej Akademii Nauk, taki stan rzeczy wynika z faktu, że "każdy z nas ma swoją własną etykę". - Są różne rodzaje uczciwości - mówi ekspert. - W zależności od tego, jakie zasady wyznajemy, różnie rozumiemy to, jak powinniśmy się zachowywać, by inni odbierali nas jako uczciwych.

Słuchacze Czwórki jednak otwarcie przyznawali się do tego, co zrobiliby ze znalezionym na ulicy portfelem. - Podnoszę i sprawdzam, ile pieniędzy jest w środku - mówi jeden z nich. - Myślę, że większość schowałaby ten portfel do kieszeni… - dodaje inny. - Zawsze sprawdzam, czy w środku są dokumenty - tłumaczy słuchaczka. - To przykre, że oddanie czyichś pieniędzy, czyli rzecz, która wydaje się oczywista, czyni z kogoś bohatera. Ale widocznie jakie czasy, tacy bohaterowie.

(kd)

Czytaj także

Pieniądze w związku - moje, twoje, czy nasze?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:30
Gdy jesteśmy w związku, wiele rzeczy staje się wspólnych. Nie wszystkim jednak chcemy się dzielić. - Najbardziej szczęśliwe związki to takie, w których ważne rzeczy są wspólne, a mniej ważne każdy ma swoje - mówi psycholog Radosław Jerzy Utnik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesny terror? "Człowiekiem sukcesu może być każdy"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 07:30
Nie każdy jest w stanie poradzić sobie z przymusem społecznym, który każe nam osiągać sukces. Zdefiniowany bardzo jasno: wysokie zarobki, dobra praca, a przy tym szczęśliwa rodzina. Rośnie więc zapotrzebowanie na usługi coachów i psychoterapeutów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korupcja w Polsce? "Wszyscy żyjemy w sieci przysług i powiązań"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:34
Co jedenasty Polak w ostatnich latach wręczył łapówkę – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Zarazem zdecydowana większość Polaków - 84 proc. – uważa, że łapówki w każdej dziedzinie życia, wszędzie i zawsze są niemoralne.
rozwiń zwiń