Prawdziwa miłość? "To możliwe, ale trzeba wiedzieć, czego się chce"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 16:57
- Szczerość, wsparcie, zaufanie - wymienia elementy udanego związku Barbara Antonowicz, psychoterapeutka. - Do tego dodałabym jeszcze dojrzałość partnerów i samoświadomość siebie, jako człowieka. Musimy wiedzieć, czego chcemy: co mamy dawać, a co otrzymywać, dzięki związkowi.
Audio
  • Czy prawdziwa miłość jest możliwa? Po czym poznać, że nasz związek przetrwa długie lata? – rozmowa z Barbarą Antonowicz i Bartoszem Berentem (4 do 4/Czwórka)
  • Czy prawdziwa miłość istnieje? - sonda (4 do 4/Czwórka)
Egzaminem dla każdego związku są pierwsze zobowiązania, które trzeba podejmować wspólnie
Egzaminem dla każdego związku są pierwsze zobowiązania, które trzeba podejmować wspólnie Foto: Glow Images/East News

B.Antonowicz
B.Antonowicz i B.Berent w Czwórce

Zdaniem Barbary Antonowicz należy przede wszystkim rozróżniać miłość od zakochania. - Pierwszym etapem związku jest oczarowanie - mówi psychoterapeutka. - I choć niektórzy są przekonani, że to już miłość, to nieprawda.

Warto także zawczasu zdać sobie sprawę z tego, że nasz związek jest poważny, że ma szansę przetrwać długie lata. Jak mówi coach Bartosz Berent, sygnałem do tego może być gotowość do wspólnego pokonywania problemów. Nierzadko bowiem traktujemy znajomość z drugą osobą zbyt błaho, dopóki nie przydarzy się coś, co radykalnie wpłynie na nasze życie, np. wysoki kredyt albo wypadek. Wówczas przychodzi czas refleksji i "zdawania egzaminów". - Gdy pojawiają się pierwsze zobowiązania, zastanawiamy się, czy chcemy podjąć je z tą, a nie z inną osobą, czy uda nam się przejść przez nie razem - mówi gość Krzysztofa Grzybowskiego.

W sytuacji, gdy związek trwa już dłuższy czas, problemem bywa… nuda. - Jest wielu ludzi, którzy wówczas ulegają modzie i wchodzą w romanse - mówi gość "4 do 4" . - Kiedy jednak po takiej "przygodzie" ich związek się rozpada, zdają sobie sprawę, ile stracili. Nie było warto.

A co oznacza poważny związek dla słuchaczy Czwórki? - Małżeństwo - podsumowuje jedna z nich. - Miłość dwojga ludzi, którzy chcą ze sobą spędzać dużo czasu – wtóruje jej inna. – Doświadczenie, które poprzedza "obrączki i dokument" - mówi słuchacz. - Byłem kiedyś w związku przez pięć lat. I okazało się, że nie było poważny - opowiada jeden z respondentów naszej sondy. – Wydaje mi się więc, że nie ma poważnych związków…

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Wpadnij do Polski, żeby ponarzekać. Polaków portret własny

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 08:45
"Poland. Come and complain" - organizatorzy nowej akcji w sieci namawiają turystów: wpadnijcie do Polski i ponarzekajcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wstydź się mówić o wstydzie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 13:00
- Wstydzimy się za samych siebie, ale zdarza się, że czujemy się zażenowani słowami lub czynami innych - mówi psycholog Piotr Mosak. - Wynika to z tożsamości, które przyjmujemy, bo każdy z nas ma ich wiele.
rozwiń zwiń