Fotoradary dla rowerzystów - ułatwią życie, czy sparaliżują miasta?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 12:07
Uspokajamy, nie chodzi o to, by mierzyć prędkość, z jaką po drogach poruszają się cykliści i karać ich za łamanie przepisów. Wręcz przeciwnie – dzięki radarom ustawionym przy drodze miłośnicy jednośladów mogą liczyć na tzw. „zieloną falę” sygnalizacji świetlnej.
Audio
  • Czy nowe fotoradary ułatwią życie miejskim cyklistom, czy staną się przyczyną gigantycznych korków? (Czwórka/Poranek OnLine)
Rowerzyści
RowerzyściFoto: Glow Images/East News

Pomysł powstał w Łodzi i tam już pojawiły się pierwsze fotoradary dla rowerzystów. Na razie na dwóch największych skrzyżowaniach miasta umieszczono siedem skrzynek, a urzędnicy zapowiadają, że przy głównych arteriach będzie ich znacznie więcej. Jak mówi Wojciech Kubik z Zarządu Transportu i Dróg w Łodzi, nowe rozwiązania właściwie już zdały egzamin.

- Fotoradary wykrywają ruch zbliżającego się do skrzyżowania rowerzystę i daje znak sygnalizacji świetlnej, by ta się zmieniła - tłumaczy ekspert. - To bezpieczne rozwiązanie, a cykliści nie muszą przyciskać guzików na słupach, by światło się zmieniło.

Pomysły na to, by ułatwić życie rowerzystom pojawiają się też w Warszawie. Chodzi o to, by stworzyć m.in. tzw. śluzę rowerową, czyli przestrzeń przed wlotem na skrzyżowanie, dzięki której rowerzyści będą mogli startować "ze świateł" przed samochodami.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka rower SPORT
Czytaj także

Indoor cycling: schudnij 800 kalorii w 45 minut!

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:20
- Myślałem, że po 15 minutach umrę - powiedział po trenigu reporter Czwórki, Błażej Prosniewski, który postanowił osobiście przekonać się na czym polega indoor cycling.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolkarze kontra rowerzyści i piesi – odwieczni wrogowie na drogach?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:00
Na polskich ulicach coraz częściej, obok kierowców samochodów i rowerzystów, zobaczyć można rolkarzy. – Kompletnie nie przejmują się pieszymi w parkach i na chodnikach – skarżą się słuchacze Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znudził Ci się rower? Przesiądź się na "poziomki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Dla nich zwykły rower to za mało. Wolą przemierzać ulice pedałując nogami do przodu. Kto? Uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Poziomych, czyli fani "poziomek".
rozwiń zwiń