Znudził Ci się rower? Przesiądź się na "poziomki"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 17:00
Dla nich zwykły rower to za mało. Wolą przemierzać ulice pedałując nogami do przodu. Kto? Uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Poziomych, czyli fani "poziomek".
Audio
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Tylko 10 minut" (4 do 4/Czwórka)
Rower poziomy, w wersji kolarskiej
Rower poziomy, w wersji kolarskiejFoto: wikipedia.org/Just zis Guy, you know?

- Historia roweru poziomego sięga XIX wieku, ale na ulicach zaczęły się one pojawiać dopiero w latach 90. XX wieku - mówi jedna z uczestniczek zlotu. - Trudno tu mówić o masowym zainteresowaniu, ale amatorów "poziomek" przybywa.

Ci, którzy preferują taki model poruszania się, podkreślają jego zalety: na "poziomce" nie da się przelecieć przez kierownicę, nie ma szans upaść na głowę, a w razie kolizji do ziemi jest znacznie bliżej niż na rowerze klasycznym. No i nie można przemknąć niezauważonym, bo jeśli tylko rowery poziome pojawią się na ulicy, zwykle budzą niemałe zainteresowane.

- Rower poziomy idealnie nadaje się na długie dojazdy i do turystyki - tłumaczy rozmówczyni Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. - Świetnie też sprawdza się w mieście jako pojazd, nazwijmy to, towarowy. I może rozwinąć całkiem niezłą prędkość.

Ogólnopolski Zlot Rowerów Poziomych organizuje nieformalne stowarzyszenie "Warszawska Grupa na Poziomie". W poprzednich latach właściciele rowerów poziomych spotykali się między innymi w Szczecinie, Opolu i Pile. W tym roku fani "poziomek" spotkali się po raz szósty. Tym razem w Warszawie.

Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Tylko 10 minut" powstał w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

kul

Czytaj także

Wieczne wakacje Michała Alstera

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 14:30
O Michale Alsterze nie słyszymy zbyt często. A szkoda, bo to człowiek, którego determinacja i ogromna pasja uczyniły mu z życia wieczne wakacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dandys z second handu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:00
Lubi modę, ale nie lubi wydawać na ciuchy dużych pieniędzy. Prowadzi modowego bloga i radzi innym co robić, żeby dobrze wyglądać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjnie szybka Małgosia

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 10:00
Jej autorytetem jest Ayrton Senna, a ambicją najlepszy czas na torze. Zapraszamy na spotkanie z Gosią Rdest.
rozwiń zwiń