Rak to efekt tego, jak żyjemy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 12:07
Okazuje się, że nawet 90% nowotworów jest zależnych od czynników zewnętrznych, a nie genetycznych, jak sądzono dotychczas.
Audio
  • Jak zapobiegać powstawaniu nowotworów (Czwórka/Poranek OnLine)
Rak to efekt tego, jak żyjemy
Foto: Glow Images/East News

Nasze geny są niewinne. W dużo większym stopniu, na to czy uda nam się ustrzec zachorowania na nowotwór, wpływa nasz styl życia. Naukowcy opracowali już listę rzeczy, które moglibyśmy wziąć pod uwagę w naszym życiu, żeby tej choroby uniknąć. Do podstawowych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą: palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, niezdrowy styl życia czy zła dieta .
Naukowcy alarmują, że za 10 lat liczba osób, które zapadają na tego typu choroby wzrośnie dwukrotnie.
- Nie da się żyć pod kloszem - mówi prof. Janusz Meder z Unii Onkologicznej. - Warto zwracać uwagę na to, co się je. Niekoniecznie musimy zawsze dokonywać zakupów w tych hipermarketach, gdzie wszystko musi być sprzedane. Bardzo ważne jest żeby jeść jak najmniej konserwantów, a te można znaleźć w wielu produktach spożywczych - radzi. - Powinniśmy się starać jeść świeżą żywność, jak najmniej takiej, która jest w puszkach. 
Eksperci opracowali europejski kodeks walki z rakiem. Zawiera on 11 zasad, które mogą nas uchronić przed chorobą. Między innymi jest tam wzmianka o otyłości, z którą trzeba walczyć. - Otyłość pośrednio i bezpośrednio prowadzi do zachorowania na nowotwory oraz do wielu chorób i zaburzeń metabolicznych, np. do cukrzycy - ostrzega Marta Mańczuk z Instytutu Onkologii.
Lekarze podkreślają, że by ustrzec się nowotworów powinniśmy pamiętać o codziennej dawce aktywności fizycznej i badaniach profilaktycznych.
(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Magda, miłość i rak". Najtrudniejsza walka - o życie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:00
W czwartkowym w "Poranku OnLine" porozmawiamy z Aliną Morawińską, autorką książki, która ukazała się pod patronatem Polskiego Radia "Magda, miłość i rak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość się panoszy - czas sięgnąć po sprawdzone rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 11:00
Już 20% Polaków zmaga się z otyłością. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Zajęliśmy niechlubne, czwarte miejsce w Europie ze względu na procent ludzi otyłych. Reagujmy, zanim trafimy na podium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makijaż z henny? To nic trudnego

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 15:52
Henna to barwnik wykorzystywany w kosmetyce od 5 tys. lat. Początkowo używały go wyłącznie ludy Azji i Afryki. Tradycje masajskich wojowników z czasem przejęły jednak kobiety, które zaczęły jej używać do makijażu.
rozwiń zwiń