Coraz więcej Polaków przestaje korzystać z internetu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 16:22
38 proc. Polaków nie korzysta z sieci, ale aż 4 proc. naszych rodaków korzystało z niej, ale przestało. - Ten odsetek zapewne jednak już nie wzrośnie, bo internet zaczyna być nam niezbędny do życia - tłumaczy socjolog Maria Cywińska.
Audio
  • Czy będziemy potrafili żyć bez internetu? (Czwórka/Poranek OnLine)
Coraz więcej Polaków przestaje korzystać z internetu
Foto: Glow Images/East News

Z badania World Internet Project 2013 wynika także, że "podłączonych" do internetu jest 62 proc. Polaków powyżej 15. roku życia. - To mały spadek w porównaniu do lat poprzednich - mówi Joanna Sosnowska z Portalu technologie.gazeta.pl.

Tymczasem, zdaniem ekspertki, w tym roku po raz pierwszy badanie wykazało grupę "ex-internautów". - Ci ludzie świadomie, bądź z przyczyn losowych przestali korzystać z sieci - mówi ekspertka. - W badaniu przyznają, że po prostu nie stać ich na internet, albo, że przestali korzystać, gdy stracili pracę, bo mieli możliwość robienia tego wyłącznie w biurze - wymienia Sosnowska. - Niektórzy nie mają w domu komputerów.

Przy czym połowa "ex-interneutów" przyznaje, że powróci do bycia online, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Zwłaszcza, że jak zaznacza socjolog internetu Maria Cywińska, procent osób nieużywających sieci z pewnością nie wzrośnie, gdyż jest nam ona coraz bardziej potrzebna do życia. - Internet bardzo wtopił się w nasze życie, wiele czynności dzięki niemu wykonujemy - tłumaczy ekspertka. - Nie wyobrażam sobie, że ludzie mogliby zrezygnować z niego bez ważnego powodu.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka internet technologie

Czytaj także

Wylewanie złych emocji w sieci jest jak gaszenie pożaru benzyną

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 17:45
Naukowcy już dawno udowodnili, że internet uwydatnia agresję bardziej niż cokolwiek innego. Teraz postanowili sprawdzić czy gniewne posty rozładowują czy raczej potęgują złość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadużywanie nowych technologii powoduje zmiany w mózgu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 19:25
Już co trzeci polski nastolatek zaniedbuje życie rodzinne i obowiązki na rzecz internetu. Specjaliści alarmują - coraz więcej młodych ludzi uzależnia się od nowych technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budziki-hantle, budziki-bomby? Wielki test budzików

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 19:23
Aplikacje w telefonie, budzik uciekający, albo budzik-bomba? W "Czwartym wymiarze" testujemy budziki. Sprawdziliśmy, które z nich są "zabójczo" skuteczne, a które w ogóle nas nie budzą.
rozwiń zwiń