Czy zrobiłeś już test na HIV? Zbadaj się bezpłatnie i anonimowo

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 11:15
Społeczny Komitet ds. AIDS jednoczy się z resztą Europy podczas pierwszego w historii Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV. Powód? W Polsce 50-70% zakażonych nie jest tego świadoma.
Audio
  • Agata Kwiatkowska i Izabela Pazdan o testach na HIV (Czwórka/Poranek OnLine)
Agata Kwiatkowska (P) i Izabela Pazdan
Agata Kwiatkowska (P) i Izabela PazdanFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Naszym celem jest zwiększenie liczby osób testujących się w kierunku HIV. To jedyna droga zapobiegania nowym zakażeniom, a także odpowiednio wczesnemu rozpoczęciu terapii antyretrowirusowej - kluczowej dla zdrowego i normalnego funkcjonowania osoby zakażonej - tłumaczyły w radiowej Czwórce Izabela Pazdan i Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.

Społeczny Komitet ds. AIDS wraz z innymi europejskimi organizacjami oraz instytucjami zdrowia publicznego bierze udział w odbywającej się po raz pierwszy w Europie wielkiej akcji mającej na celu zwiększenie świadomości dotyczącej korzyści płynących z testowania w kierunku HIV. Europejski Tydzień Testowania na HIV (22 - 29 listopada 2013) stawia m.in. za cel ograniczenie występowania tzw. późnych diagnoz, czyli sytuacji, w których diagnozuje się zakażenie w momencie, kiedy pojawiają się już objawy AIDS. Zapobieganie takiej sytuacji możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez wykrycie  zakażenia we wczesnym jego stadium.

- W Polsce działa już ponad 30 punktów, które mają swój określony sposób działania. Każda osoba, która przychodzi do takiego punktu bez zapisów, z ulicy, wykonuje test na HIV anonimowo i bezpłatnie. Aktualne adresy i godziny otwarcia punktów dostępne są na stronie www.aidsgov.pl - mówiła Izabela Pazdan.

- Akcja przerosła nasze wszelkie oczekiwania. Niezwykle duża liczba pacjentów pojawiła się w naszych punktach. Widać, że ludzie wiedzą co się dzieje. Przychodzą też grupy klientów, które do tej pory mniej uczestniczyły w tego typu kampaniach. Na pewno europejskość ma tutaj duże znaczenie. Warszawiaków już zdążyliśmy przyzwyczaić do naszej kampanii, teraz rozszerzamy nasze przedsięwzięcie na inne miasta w Polsce - dodała Pazdan.

Najważniejsza świadomość

Zdaniem gości Czwórki, Polacy nabierają coraz większej świadomości dotyczącej badań na HIV, szczególnie tyczy się to osób będących na początku ścieżki życia seksualnego.

- Coraz częściej zauważamy, że ludzie podchodzą do badań na zasadzie: "Masz test na HIV? Mam!" - zaznaczyły Izabela Pazdan i Agata Kwiatkowska. - Wiadomo jednak, że przed nami wciąż olbrzymia droga edukacyjna. Ważne jest niewątpliwie przełamanie bariery wstydu - dodały.

Projekt Test: Pokolenie Minus

Jednym z projektów kampanii jest tzw. projekt dla mam. Pokolenie Minus rodzi się, gdy w ciąży wykonasz test na HIV. Agata Kwiatkowska wyjaśniła w Czwórce, że dodatni wynik testu decyduje o odpowiednim prowadzeniu ciąży dając prawie sto procent szans na urodzenie zdrowego dziecka.

- Wykonanie testu na HIV w ciąży powinno być automatyczne i oczywiste, zarówno dla lekarza jak i pacjentki, dokładnie tak jak się to dzieje w przypadku HCV czy kiły. Wykryce zakażenia u przyszłej mamy pozwala w odpowiedni sposób zadbać o nią, dziecko a także jej partnera. W tym przypadku jeden test na HIV to aż trzy wygrane zdrowia - mówiła specjalistka zdrowia publicznego. - Nie ma nic wstydliwego czy krępującego w dbaniu o bezpieczeństwo swojej rodziny. Nie ma miejsca na ideologię, czy warto, czy nie warto - dodała.

mr

Zobacz więcej na temat: AIDS HIV medycyna zdrowie

Czytaj także

Alarmujące dane: rośnie liczba zakażonych HIV!

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 16:54
W Polsce rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV, wynika z badań Państwowego Zakładu Higieny działającym przy Narodowym Instytucie Zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełom w walce z wirusem HIV? Nowa metoda leczenia

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 14:49
Naukowcy, którzy badali rzadkie przeciwciała układu odpornościowego, orzekli, że organizm człowieka wcale nie jest taki bezbronny wobec wirusa HIV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aż 54 proc. zakażeń HIV pochodzi od osób nieświadomych zakażenia wirusem

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 14:38
Szacuje się, że ponad połowa nowych zakażeń HIV pochodzi od osób nieświadomych zakażenia - alarmują specjaliści. Nawet połowa zakażonych może o tym nie wiedzieć, tymczasem 90 proc. Polaków nigdy nie robiło badania. W piątek rozpoczął się Tydzień Testowania na HIV.
rozwiń zwiń