Miłosz Brzeziński: dziecko w rodzinie daje świętowaniu nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 07:30
- Wigilijny stół to podstawa świątecznej tradycji - mówi trener osobisty, Miłosz Brzeziński. - I nie chodzi o to, żeby uginał się od frykasów, tylko był miejscem, przy którym spotyka się cała rodzina.
Audio
  • Trener osobisty, Miłosz Brzeziński opowiada o świętach spędzanych w nowej sytuacji - z żoną, teściową, dzieckiem (Czwórka/Poranek OnLine)
Święta, które spędzamy w nowej sytuacji - z nową rodziną, w nowym domu, na dłużej pozostają w naszej pamięci.
Święta, które spędzamy w nowej sytuacji - z nową rodziną, w nowym domu, na dłużej pozostają w naszej pamięci.Foto: Glow Images/East News

Ludzie lubią powtarzalność, a święta takie właśnie są. Raz w roku, o tej samej porze, niezależnie od tego, w co wierzymy, uczestniczymy w tym samym rytuale. Często to właśnie spotkanie przy wigilijnym stole staje się okazją do podsumowań i do spojrzenia na to, co zdarzyło się od ostatniej wspólnej kolacji.

- Ważnym momentem w życiu każdego z nas jest Boże Narodzenie po raz pierwszy spędzane w nowej sytuacji - tuż po ślubie, po urodzeniu dziecka, po odejściu kogoś bliskiego - mówi gość "Poranka OnLine". - Takie wydarzenie teoretycznie powinno na długo zostać w naszej pamięci, bo niesie ze sobą zupełnie nowe odczucia. Im więcej Wigilii się przeżyje, tym bardziej się one zlewają w jedno święto, bo rzeczy powtarzalne się kondensują. Boże Narodzenie w nowym domu, u boku nowego partnera wytrąca z tej rutyny.

Oczywiście nie zawsze odbywa się to bezboleśnie, czasami są stres, nerwy i rozczarowanie, że karp u teściowej nie smakuje tak pysznie jak u mamy. Jednak zdaniem Miłosza Brzezińskiego, z taką sytuacją prędzej czy później można się oswoić.

Podobnie jak ze świętami spędzanymi z dziećmi. - Kiedy w rodzinie pojawia się dziecko, święta zyskują dodatkową wartość i zaczynają smakować tak, jak pamiętamy z naszego dzieciństwa - twierdzi trener osobisty. - Dzieciaki zarażają dorosłych świątecznym nastrojem i w pewnym sensie zmuszają do zabawy w teatr. A jak wiadomo każda zabawa wpływa na polepszenie naszego samopoczucia.

(kul)

''
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: kluczem do sukcesu jest praca. Inaczej czeka nas depresja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 15:03
Wszyscy lubimy odnosić sukcesy. Nie wszyscy jednak są na nie gotowi, i nie wszyscy potrafią je docenić. – Sukces sprzyja przygotowanym, ale oczywiście nie każdy pracowity człowiek się go doczeka – mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: z lenistwa ciężko mieć w życiu satysfakcję

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 13:00
- Rola rodziców polega na tym, by NIE pozwalać dziecku być samodzielnym - uważa Miłosz Brzeziński, trener osobisty i autor wydanej właśnie książki "Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: bliskich relacji z ludźmi nie da się zaplanować

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 11:44
Jak przyznaje Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty, człowiek jest "zwierzęciem stadnym". - Korzystamy na tym, że w swoim otoczeniu mamy przynajmniej jedną osobę, która zawsze myśli i mówi o nas dobrze - tłumaczy gość Czwórki. - Nawet, jeśli zrobimy coś złego, ci ludzie będą stać po naszej stronie.
rozwiń zwiń