Całuj się na zdrowie!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:30
W Światowy Dzień Pocałunku sprawdzamy co, oprócz wyrażania miłości, oznacza ten gest i gdzie można się bezkarnie całować.
Audio
  • O tym dlaczego warto się całować opowiada seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz (Czwórka/Poranek OnLine)
Endorfina, hormon szczęścia, kryje się także w pocałunkach
Endorfina, hormon szczęścia, kryje się także w pocałunkachFoto: Glow Images/East News

Eksperci twierdzą, że całowanie ma zbawienny wpływ na nasze życie - koi nasze nerwy, poprawia krążenie krwi, spala zbędne kalorie. Przede wszystkim jednak jest bardzo przyjemne... - Jest to korzystne zwłaszcza dla zdrowia psychicznego, bo pocałunek jest matrycą relacji uczuciowych - przekonuje seksuolog, Zbigniew Lew-Starowicz. - Mamy całą hierarchię buziaków. Jest pocałunek przyjacielski, judasza, zakochanych, uwodzicielski. Są nawet pocałunki, które odtwarzają całą sztukę miłosną i kontakt seksualny.

Warto się całować, bo to jest początek uruchamiania chemii w mózgu. Oksytocyna i koryzol rozładowują stres oraz zwalczają ból głowy. Jeśli zaś chodzi o kalorie... Całowanie to najprzyjemniejsza dieta na świecie. Podczas jednego pocałunku spala się 6-12 kalorii na minutę. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i jakości buziaka. Najdłuższy pocałunek (rekord z 2001 roku) trwał 30 godzin, 59 minut i 21 sekund, a każdy z partnerów spalił wtedy 7436 kalorii.

A czy całując się można złamać prawo? - Strażnicy mają uprawnienia do reagowania, kiedy ktoś popełnia czyn nieobyczajny. Taki wybryk podlega karze grzywny do 100 złotych - Katarzyna Dobrowolska ze stołecznej Straży Miejskiej. - Ale każdą sytuację staramy się oceniać zdroworozsądkowo. Zwłaszcza jeśli chodzi o całowanie.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

Agnieszka Kaluga: śmierć można "ugłaskać"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 12:00
Agnieszka Kaluga obiecała umierającej córeczce, że "sobie poradzi". Teraz, jako wolontariuszka w hospicjum, od czterech lat pomaga innym. Chorym i ich rodzinom. Odnalazła swoje miejsce na ziemi, choć życie przecina się tam ze śmiercią. Robi proste rzeczy: parzy herbatę, czasem trzyma za rękę, a gdy trzeba - znika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealny dzień w pracy? "Gdy wyeliminujemy chaos"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 08:00
- Choć wielu ludziom wydaje się, że dobrze w pracy jest wtedy, gdy nie ma nic do roboty, to nieprawda - mówi w Czwórce Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Warto mieć dużo ciekawych zadań do wykonania, podejmować wyzwania. Trzeba jednak podejść do nich metodycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rzucić palenie? Którą z metod wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 12:00
31 maja będziemy obchodzić dzień bez papierosa. To doskonała okazja, żeby podjąć walkę ze swoim nałogiem. W "Poranku OnLine" sprawdziliśmy, jakie są najlepsze sposoby na rzucenie palenia.
rozwiń zwiń