Jak rzucić palenie? Którą z metod wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 12:00
31 maja będziemy obchodzić dzień bez papierosa. To doskonała okazja, żeby podjąć walkę ze swoim nałogiem. W "Poranku OnLine" sprawdziliśmy, jakie są najlepsze sposoby na rzucenie palenia.
Audio
  • Konsultacje telefoniczne, wizyta w poradni, a może zakup plasterków, czy też gum z nikotyną? Jest wiele możliwości walki z nałogiem (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Wśród słuchaczy Czwórki nie brakuje osób, które wygrały walkę z nałogiem. Jaki sposób wybrały? Sonda (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Jednym z najskuteczniejszych sposób walki z paleniem jest terapia behawioralno-poznawcza. Wymaga ona jednak dużo czasu i zaangażowania (Czwórka/Poranek OnLine)
Jak rzucić palenie? Którą z metod wybrać?
Foto: Glow Images/East News

Jak wynika z badań, od nikotyny uzależnionych jest blisko trzydzieści procent światowej populacji. W Polsce ten problem dotyka aż dziewięciu milionów osób. Walka z paleniem nie jest łatwa, ale jak mogliśmy się dowiedzieć z sondy przeprowadzonej wśród słuchaczy Czwórki, niektórym się to udało. Sposoby są różne - od stopniowego ograniczania, przez decyzję podjętą spontanicznie, aż po konieczność wywołaną siłą wyższą, jaką w przypadku jednej z ankietowanych było zajście w ciążę. Nie brakowało jednak też głosów, że rzucenie z dnia na dzień jest niemożliwe do wykonania, bo nałóg i przyzwyczajenie są zbyt silne.
PRZECZYTAJ TEŻ: Papieros to nie jest elegancki gadżet

Co więc zrobić, gdy chcemy rzucić papierosy, a nie mamy na tyle silnej woli, by odstawić je ot tak? Do kogo udać się po pomoc? Jednym ze sposobów jest terapia behawioralno-poznawcza, którą stosujemy przy leczeniu nerwicy oraz schizofrenii. Dorota Mierzejewska, terapeutka uzależnień, przybliżyła zagadnienie w "Poranku OnLine". - Celem tej terapii jest uświadomienie palaczom, jakie sprzeczne siły w nich działają, że przy pełnej świadomości szkodliwości palenia, wciąż to robią - mówi. Podczas sesji specjaliści wyjaśniają palaczom, dlaczego ich dotychczasowe próby walki z nałogiem nie przyniosły skutku. Wyjaśniają też wszystkie mechanizmy, które kierują człowiekiem uciekającym się do palenia. Niestety terapia wymaga czasu i cierpliwości. Pojedyncze sesje mogą trwać nawet 10 godzin, a ogólnie program rozpisany jest na trzy miesiące.

Jeśli nie mamy tyle czasu albo nie pasuje nam taka forma walki z nałogiem, co nam pozostaje? Najlepiej udać się do poradni pomocy palącym. Fachową konsultację można uzyskać także drogą telefoniczną. Irena Cyzyńska wyjaśniła, na czym polega taka pomoc. - Każda osoba, która do nas zadzwoni, może zostać objęta specjalistyczną opieką konsultantów przez cały okres rzucania palenia. Konsultanci mogą w tym czasie dzwonić i rozmawiać z taką osobą, wspierając ją w trudnych chwilach - precyzuje Cyzyńska. Jeśli dla kogoś telefoniczne konsultacje nie okażą się wystarczające, powinien udać się do poradni stacjonarnej. Tam mogą np. zostać przypisane takiej osobie środki farmakologiczne.

ZOBACZ: Sokół zerwał z używkami - zakład abstynencja

Na rynku dostępnych jest też mnóstwo środków wspomagających walkę z nałogiem - od plastrów, przez gumy nikotynowe, aż do tabletek oddziałujących na mózg. Przed wybraniem jednego z nich warto jednak porozmawiać z lekarzem. Znane są też przypadki osób, którym pomogła hipnoza. Koniec końców sam sposób jest najmniej istotny. Ważne jest osiągnięcie celu, którym jest rzucenie palenia. To w krótkim czasie w znaczący sposób poprawi nasze zdrowie i z pewnością pozwoli zaoszczędzić kilkudziesiesiąt (a nawet kilkaset) złotych miesięcznie!
(ac/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia zdrowie
Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mentole" bardziej zabójcze niż zwykłe papierosy?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 08:00
Choć od niedawna sprzedaż papierosów typu "slim" jest zakazana, papierosy mentolowe cały czas są w obiegu. Tymczasem właśnie mentol ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego, co powoduje większe ryzyko nowotworów płuc - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak nikogo nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 17:30
8 maja 2014 r. po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Dzień Świadomości Raka Jajnika. Temat jest niezwykle ważny, a często spychany na daleki margines. - Świadomość i wiedza na temat nowotworów miejsc intymnych jest mała, a natrafia w dodatku na barierę w mentalności młodych ludzi - mówi w Czwórce dr nauk medycznych Lubomił Bodnar.
rozwiń zwiń