Szczepić się, czy nie szczepić?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 13:30
Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ostatnim czasie liczba osób zaszczepionych spadła z 5-6 proc. do 3,75 proc rok temu. Odstraszają nas doniesienia o nieskuteczności szczepionek.
Audio
  • Materiał Kasi Węsierskiej o szczepionce przeciwko grypie - kiedy, po co i czy każdy powinien się szczepić? (Poranek OnLine/ Czwórka).
Szczepić się, czy nie szczepić?
Foto: Glow Images/East News

Szczepionki są robione na bazie mutacji wirusa z poprzedniego sezonu, co oznacza brak gwarancji, że zadziałają na wirusa tegorocznego. - Szczepionka nigdy nie chroni w stu procentach. Każda ma swój margines, który nie zabezpiecza, nie chroni przed każdym zachorowaniem. Poza tym, jak każdy lek, daje reakcje uboczne - wyjaśnia prof. Bożena Bucholc z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Tak zwane niepożądane odczyny poszczepienne występują rzadko i są to zazwyczaj banalne dolegliwości jak niewysoka gorączka.  Szczepionka, podana odpowiednio szybko, daje nam większą szansę, że nie zachorujemy.
Obecnie jest najlepszy moment by poddać się szczepieniu. Decyzja należy do każdego z nas, ale warto ją rozważyć, ponieważ w ubiegłym roku, w wyniku powikłań pogrypowych, w Polsce zmarło sto dwadzieścia osób. Może warto się zaszczepić?

jl

Czytaj także

Akupunktura - igły wcale nie są takie straszne

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2013 12:00
Pierwsze skojarzenie ze słowem "akupunktura" to oczywiście igły. I choć może się wydawać, że to bardzo bolesna metoda leczenia – wcale tak nie jest. Prawidłowe posługiwanie się tymi igłami wcale nie przysparza bowiem cierpień pacjentowi, a za to może zdziałać cuda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarze zalecają: warto zaszczepić się przeciwko grypie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 16:18
Szybkimi krokami zbliża się pora, kiedy codziennością są deszcz, chłód i wiatr, a więc idealne warunki do zachorowania na grypę. Niestety, mimo medialnych akcji i zachęt Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. Lekarze uważają, że to błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce ludzie nadal umierają na grypę. Zaszczep się!

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 09:29
Polacy na szarym końcu Europy pod względem szczepień przeciwko grypie. Wyprzedzamy tylko Albanię, ale nie ma się czym chwalić.
rozwiń zwiń