Tramwaj jak monocykl kierownicy nie posiada

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 17:00
"Życie jest jak tramwaj, trzeba wiedzieć kiedy wysiąść" - śpiewa Lao Che. Im jednak chodziło o wysiadanie, a my odpowiadamy, jak tramwaje skręcają. Bo tak bez kierownicy? A kto zwrotnice przekłada? Justyna Majchrzak wsiadła do szoferki warszawskiego tramwaju turystycznego i to dla was sprawdziła.
Audio
  • O tym jak skręca tramwaj opowiada konduktor tramwaju turystycznego (Czwórka/W cztery oczy)
Wnętrze tramwaju promocyjnego
Wnętrze tramwaju promocyjnegoFoto: R. Motyl/um.warszawa.pl

- Tramwaj skręca za pomocą urządenia zwanego sterownikiem zwrotnicy. Polega to na tym, że w momencie, kiedy dojeżdżamy do rozjazdu, przestawiamy w odpowiedni sposób zwrotnice. Jeśli chcemy skręcić, to przestawiamy przełącznik w prawą, tudziez w lewą stronę. Sterownik z tramwaju wysyła odpowiedni sygnał do sterownika zwrotnicy umieszczonego z reguły w takich "budkach" i w tym momencie wiemy, czy zwrotnica jest przestawiona w odpowiednim kierunku. Oczywiście też trzeba spojrzeć na tory, bo różnie może być. Wtedy ewentualnie korygujemy to ręcznie - tłumaczy konduktor Marcin Ryszkowski.

Czytaj także: Odwieczny problem braku empatii w komunikacji miejskiej <<<

Wszystko dzieje się automatycznie przy pomocy fal radiowych. Jeśli technologia zawiedzie, specjalnym kijem do zwrotnic, przypominającym pogrzebacz, konduktor przestawia ją ręcznie w szczelinie między torami. Nie wymaga to ogromnej siły. Zapewne dlatego nie widujemy konduktorów-strongmanów. Zresztą żaden strongman do tak małej szoferki by się nie zmieścił.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego z audycji "W cztery oczy".

bc/kd

Czytaj także

Dawne autobusy z duszą

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 17:00
Na komunikację miejską można narzekać. Jednak, jak udowadniają zrzeszeni w Klubie Miłośników Komunikacji Miejskiej, można się nią też pasjonować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polska goni postęp technologiczny?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 19:00
Niektórzy twierdzą, że z nowinkami technologicznymi są za pan brat. Mimo to w światowej skali zaawansowania technologicznego wypadamy średnio. Czyżby dlatego, że nie znamy fabletów i kamer typu lytro?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poruszać się po Londynie środkami transportu miejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 19:23
Jeśli planujecie w najbliższych dniach wycieczkę do Londynu - oto, co musicie wiedzieć o tamtejszej komunikacji.
rozwiń zwiń