Polskie Radio
Section05
metro

Najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego na Wyspach

Brytyjska prasa oceniła, że jedynie z powodu nieudolności terrorystów uniknięto większej liczby ofiar, w tym śmiertelnych, gdy w piątek częściowo eksplodował ładunek wybuchowy w wagonie londyńskiego metra, raniąc 29 osób. Użyta w ataku bomba domowej roboty była wykonana z nadtlenku acetonu i wypełniony gwoździami, które zwielokrotniłyby liczbę poszkodowanych, gdyby doszło do pełnej eksplozji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 terroryzm Londyn metro zamach Wielka Brytania

Wlk. Brytania: najwyższy poziom zagrożenia terrorystycznego

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, że w kraju obowiązuje najwyższy "krytyczny" poziom zagrożenia terrorystycznego. To oznacza, że atak może nastąpić w każdej chwili. Premier poinformowała, że w miejscach publicznych pojawią się dodatkowe patrole uzbrojonych policjantów. Poziom zagrożenia podniesiono po piątkowym ataku w londyńskim metrze, w którym 22 osoby zostały ranne. Do zorganizowania akcji przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. O zdarzeniu w Polskim Radiu 24 mówił ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Kubiciel. 
Zobacz więcej na temat:  Londyn Wielka Brytania metro terroryzm zamach

Wybuch w londyńskim metrze. Policja: improwizowany ładunek

Śledczy badający wybuch na stacji metra Parsons Green w zachodnim Londynie potwierdzili, iż eksplodował tam zaimprowizowany ładunek wybuchowy - poinformował komisarz policji metropolitalnej Mark Rowley. Oświadczył przy tym, że śledztwo jest prowadzone przez jednostkę antyterrorystyczną przy wsparciu służb bezpieczeństwa wewnętrznego MI5. W wyniku wybuchu rannych zostało 18 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania metro Londyn bezpieczeństwo