Gdzie zimują muchy?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 13:27
Pospolity owad, który swoją obecność już od 200 milionów lat zaznacza irytującym bzyczeniem, nie znika z końcem lata. Jak muchy radzą sobie z zimą i niesprzyjającym klimatem?
Audio

- Muchy są niezwykle licznymi owadami, każdego dnia przychodzi ich na świat więcej, niż liczy cała populacja ludzi na kuli ziemskiej - podkreśla Agata Borucka z warszawskiego ZOO. Dodaje, że mimo swojej liczebności, muchy nie żyją długo. – Zwykła mucha domowa żyje zaledwie cztery tygodnie – wyjaśnia ekspertka.

Muchy mają jednak zdolność do zimowania. – W sprzyjających warunkach, gdy zima zastanie ją w mieszkaniu, jest w stanie przetrwać. Muchy możemy znaleźć w zacienionych miejscach, między szczelinami mebli i ścian – tam zimują najczęściej – mówi Borucka.

Zdolność do przeżycia zimy wiąże się z wyjątkową umiejętnością much. W budynkach ludzkich mogą przeżyć dzięki anabiozie, czyli stanie odwracalnego i czasowego obniżenia aktywności życiowej organizmu. Po powrocie korzystnych warunków środowiska naturalnego, muchy wracają do życia.

Więcej o muchach w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: mieszkanie

Czytaj także

Szympansy pozbyły się much

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2011 15:00
Dzięki pasożytniczym osom można na dobre pozbyć się much. Jako pierwsze z tej metody skorzystały szympansy z zoo w Edynburgu - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muchołapka idealna (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 18:12
Reporter Czwórki Błażej Prośniewski spotkał się z posiadaczem bogatej kolekcji… łapek na muchy. To nie żart! Kolekcjoner ma swoich zbiorach łapki z całego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego ślimaki wychodzą na deszcz?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 13:59
Podobno o wszystkim decyduje dobry poślizg. – Ślimaki mają wtedy masę zabawy – mówi reporterka Czwórki. Jak jest naprawdę?
rozwiń zwiń