Dlaczego prąd "kopie"?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 13:43
Zdarza się, że przez nieuwagę, albo zwykłą ciekawość, dotkniemy czegoś, co jest pod napięciem. Czujemy wtedy nieprzyjemne "kopnięcie" prądem.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Skąd bierze się to zjawisko? – Kiedy dotkniemy czegoś, co jest pod napięciem, w naszych nerwach zaczyna płynąć impuls elektryczny - tłumaczy Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik. – Ten impuls nie pochodzi od nas, więc nasz organizm na niego błyskawicznie reaguje, np. mięśnie zaczynają się kurczyć. Czujemy ból i to jest to "kopnięcie".

Czasem jednak oprócz porażenia, możemy również doznać poparzenia. To dużo bardziej niebezpieczne i bolesne. Przed takimi nieprzyjemnymi wypadkami można się jednak ustrzec. Wystarczy mieć w domu specjalny próbnik, który wygląda jak śrubokręt i służy do tego, by sprawdzić, czy nasze domowe gniazdka są bezpieczne. – Jeśli do jednej z dziurek w gniazdku włożymy taki śrubokręt i zapali się specjalna jarzeniówka, umieszczona na nim, to znaczy, że w tej dziurce jest prąd – tłumaczy ekspert. – Po włożeniu do drugiej dziurki, dioda nie powinna się palić.

Warto też po prostu pamiętać, by nie dotykać urządzeń elektrycznych, jeśli podłączone są do gniazdek, a mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do ich zabezpieczeń.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w cyklu "Spytaj redaktora".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Centrum Nauki Kopernik

Czytaj także

Gdzie zimują muchy?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 13:27
Pospolity owad, który swoją obecność już od 200 milionów lat zaznacza irytującym bzyczeniem, nie znika z końcem lata. Jak muchy radzą sobie z zimą i niesprzyjającym klimatem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzycz z radości - będziesz silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 11:32
Kiedy krzyczymy, często pojawia się w nas uczucie rosnącej siły. O to, czy ten przyrost energii jest rzeczywisty spytaliśmy naszego eksperta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się biorą nazwy kwiatów?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:05
Zarzyczka, ułudka, Maria Kaczyńska... Dawniej nazywano kwiaty ze względu na ich cechy charakterystyczne. Jak jest dziś?
rozwiń zwiń