Skąd się biorą nazwy kwiatów?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2011 15:05
Zarzyczka, ułudka, Maria Kaczyńska... Dawniej nazywano kwiaty ze względu na ich cechy charakterystyczne. Jak jest dziś?
Audio

Nazwa heliantus, czyli słonecznik, pochodzi od słowa Helios, czyli Słońce. Podobieństwa łatwo się dopatrzeć.

- Wymyślając nazwy kwiatom wykorzystywano ich wygląd i budowę, a także informacje o tym, czy dana roślina ma jakiś pozytywny wpływ na zdrowie człowieka – tłumaczy dr Ewa Skutnik z SGGW.

Na przykład nazwa konwalia pochodzi od greckiego słowa konwalis, czyli dolina. Tam właśnie bowiem najczęściej można było te kwiaty spotkać. Bogini tęczy Iris także ma swój kwiat, który my znamy jako irys.

Nazwy naukowe pojawiły się trochę później i tworzono je najczęściej od nazw krajów, miast czy kontynentów. Początkowo pojawiały się także nazwy, pochodzące od nazwisk badaczy, podróżników albo odkrywców.

Jednym z najważniejszych ludzi, którzy przyłożyli ręce do tworzenia nazw roślin był prof. Karol Lineusz, szwedzki botanik i jeden z najwybitniejszych przyrodników. – W jednym ze swoich najważniejszych dzieł wprowadził on tak zwaną klasyfikację binominalną – opowiada dr Skutnik. – Pierwszy człon nazwy, to nazwa rodzajowa, która jest rzeczownikiem. Druga część, gatunkowa, to przymiotnik.

Od 1865 roku zbiera się jednak co jakiś czas sympozjum badaczy i to oni właśnie decydują o nazwach roślin i systematyzują je.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału Kasi Węsierskiej w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: słońce

Czytaj także

Co byłoby, gdybym przeniósł się w przeszłość i tam zginął?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 12:47
Na razie podróże w czasie nie są możliwe i wszystko wskazuje na to, że nigdy nie będą. Gdyby kiedyś udało się człowiekowi cofnąć w czasie, ludzie z przyszłości byliby przecież wśród nas. Pomarzyc zawsze jednak można…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki kolor ma prąd?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 12:22
Znalezienie eksperta, który zna odpowiedź na to pytanie, nie jest łatwym zadaniem. Czwórka dotarła jednak do zawodowca, przed którym prąd nie ma najmniejszych tajemnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego słońce podczas zachodu wydaje nam się takie duże?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 13:34
Zazwyczaj, kiedy obserwujemy zachód słońca, dochodzimy do wniosku, że słońce jest kilka razy większe niż było na przykład po południu. Bywa też pomarańczowe, albo różowe. Wygląda to zjawiskowo pięknie i romantycznie, ale to niestety jedynie... czysta fizyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie zimują muchy?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2011 13:27
Pospolity owad, który swoją obecność już od 200 milionów lat zaznacza irytującym bzyczeniem, nie znika z końcem lata. Jak muchy radzą sobie z zimą i niesprzyjającym klimatem?
rozwiń zwiń