XVI Piknik Naukowy: zobacz z bliska, jak wybuchają wulkany

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 12:03
W Czwórce, od poniedziałku do piątku, sprawdzamy, co ciekawego przygotują dla nas młodzi naukowcy. Na pierwszy ogień pójdą kontrolowane wybuchy wulkanu i kolorowy ogień.
Audio

Swoje dokonania podczas tegorocznej edycji Pikniku zaprezentują m.in. studenci z Koła Naukowego Chemii Biologicznej "Nukleotyd" Uniwersytetu Warszawskiego. Ośrodek powstał w Instytucie Fizyki tej uczelni.

- To tam pracujemy nad rozszerzaniem i modyfikacjami struktury cząsteczek mRNA (rodzaj kwasu rybonukleinowego zawierającego informacę genetyczną), które są przecież bardzo ważne w żywym organizmie - tłumaczy Paweł Dąbrowski-Tumański, prezes "Nukleotydu" i jeden z młodych naukowców w Czwórce. - Dzięki bardzo niewielkim modyfikacjom jesteśmy w stanie stworzyć znakomity materiał do badania organizmu oraz pierwowzory wielu leków.
Do koła naukowego należeć może właściwie każdy, kogo interesuje biochemia. - Oczywiście dobrze, żeby to byli studenci odpowiednich kierunków, ale wśród nas są także biofizycy - tłumaczy Dąbrowski-Tumański.
Podczas XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia na stanowisku "Nukleotydu" będzie się sporo działo. Młodzi naukowcy zapowiadają m.in. kontrolowane erupcje wulkanów, burze i wielobarwne płomienie.

fot.
fot. Wojciech Kusiński

Zresztą w studiu Czwórki mieliśmy już przedsmak tego, co będziemy mogli zobaczyć w nadchodzący weekend, bo członkowie "Nukleotydu" zaprezentowali m. in. kolorowy ogień i chemiczną lokomotywę.

Posłuchaj dźwięku audycji "W cztery oczy" i zobacz, co działo się w studiu, po kliknięciu w ikonkę wideo!

 

Piknik Naukowy Polskiego Radia to wielki naukowy happening, który już po raz 16., poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia, będzie popularyzował naukę w Polsce. Impreza rozpoczne się już w sobotę, 14 maja we wczesnych godzinach porannych w warszawskim Parku im. Rydza-Śmigłego.

Posłuchaj rozmowy z drem. hab. Konradem Bajerem, przewodniczącym Zespołu Programowego XVI Pikniku Naukowego Polskiego Radia: "XVI Piknik Naukowy - miejsce, w którym energia zamienia sie w materię".

(kd)

Czytaj także

Portal polskieradio.pl na Pikniku Naukowym 2011

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 07:00
Na Pikniku Naukowym było co oglądać i czego słuchać, ale jedno stoisko z ponad 230 na tegorocznej imprezie było wyjątkowe - w stoisku nr 9 swoją pracę prezentowali redaktorzy portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dotknij dźwięku na Pikniku Naukowym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 10:10
Zapraszamy 12 maja do namiotu portalu Polskiego Radia, gdzie dzięki nowoczesnej technologii druku 3D będziecie mogli dotknąć najciekawszych nagrań XX wieku.
rozwiń zwiń