Dojrzewanie w literaturze: Alice Munro i Tomek Tryzna

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 15:40
Pierwsza prawdziwie postmodernistyczna polska powieść oraz opowiadania mistrzyni małych form literackich to kolejne propozycje w naszym cyklu "CzytoCzytamto". Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po "Pannę Nikt" Tomka Tryzny oraz "Za kogo ty się uważasz" Alice Munro.
Audio
  • "CzytoCzytamto": Alice Munro i Tomek Tryzna (4 do 4/Czwórka)
fragment okładki książki Alice Munro Za kogo ty się uważasz
fragment okładki książki Alice Munro "Za kogo ty się uważasz"Foto: mat. prasowe

- Na świecie Alice Munro uznawana jest za jedną z najlepszych pisarek współczesnych, która od lat typowana jest do literackiego Nobla. W Polsce mamy szansę odkrywać jej talent dopiero od niedawna i warto to wykorzystać - opowiada Sylwia Stano. - To mistrzyni krótkich form literackich, która w jednym opowiadaniu potrafi zawrzeć tyle emocji, ile inni autorzy upychają w wielotomowych dziełach.

Dotyczy to także zbioru "Za kogo ty się uważasz", na który składa się dziesięć opowiadań. Ich główną bohaterkę, Rose, poznajemy, gdy ta jest małą dziewczynką i towarzyszymy jej aż do wieku dojrzałego. A dzięki talentowi pisarskiemu autorki otrzymujemy poruszającą i przenikliwą opowieść o dojrzewaniu.

- Okres dorastania stał się także inspiracją dla Tomka Tryzny - mówi Zosia Karaszewska. - W "Pannie Nikt" autor skupił się na dramatyzmie wewnętrznym i schizofrenii głównej bohaterki. Nawet z perspektywy czasu ta historia jest poruszająca i nadal aktualna.

Na publikację "Panna Nikt" musiała trochę poczekać, bo żadne wydawnictwo nie było gotowe, by wydać tak odważną książkę. Udało się to w 1994 roku. Powieść Tryzny została wysoko oceniona przez Czesława Miłosza i weszła na listy bestsellerów w Polsce, Holandii, Belgii i Niemczech. Przetłumaczona na 14 języków została wydana w całej zachodniej Europie, Skandynawii, na Wyspach Brytyjskich, w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Australii, Brazylii.

Polecenia literackie w "4 do 4" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Krzysztof Miller: każdy fotoreporter wojenny musi radzić sobie sam

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Na to, by rozładować napięcie związane z tym, co się widziało, nie ma podobno "złotego środka". - Chodzi o to, by mieć jak najmniej strat psychicznych, ale każdy z nas ma inną wrażliwość i inaczej przyjmuje tragedię wojny - mówi w Czwórce Krzysztof Miller, autor książki "13 wojen, i jedna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura z różnych zakątków świata: Murakami i Hosseini

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 16:30
Japonia lat 60. oraz Afganistan stały się tłem dla uniwersalnych opowieści o uczuciach. W cyklu literackim "CzytoCzytamto" prezentujemy "Norwegian Wood" Haruki Murakamiego i "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego.
rozwiń zwiń