Dlaczego kwakanie kaczki nie odbija się echem?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2011 11:31
– Kwakanie jest dźwiękiem dość specyficznym, który powstaje w krtani dolnej kaczek – tłumaczy Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
Audio

Kaczki pływają i kwaczą na wodzie, a na wodzie dźwięki niosą się bardzo dobrze. Będąc więc na brzegu mamy szansę usłyszeć pokwakiwanie kaczek, nawet gdy znajdują się one na środku jeziora. Niemniej jednak szanse na to by kwakanie odbiło się echem od ściany lasu są niewielkie

Wszystko przez to, że dźwięk, który wydają kaczki ma bardzo małą siłę natężenia oraz zasięg i słychać go tylko w odległości kilkudziesięciu metrów. – Odległość do jakiejś bariery jest zwykle zbyt daleka, żeby taki słaby dźwięk mógł do niej dotrzeć i się odbić – tłumaczy Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

ap

Zobacz więcej na temat: pływania Warszawa
Czytaj także

Światowy sukces Ivony

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 12:00
Ivona uznawana jest za najlepszy produkt na świecie w swej klasie. Jest syntezatorem głosu, który czyta pięknie jak lektor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myślisz, że znasz swój głos? Mylisz się

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 18:09
Jeśli wydaje ci się, że wiesz o sobie już wszystko, jesteś w błędzie. Zaskoczyć cię może nawet… twój własny głos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek-głos najsłynniejszego misia na świecie (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 12:00
Maciej Kujawski dubbinguje Kubusia Puchatka już od ponad dziesięciu lat. Jak sam przyznaje, zdążył się już zżyć z najsłynniejszym koneserem miodu na świecie.
rozwiń zwiń