Myślisz, że znasz swój głos? Mylisz się

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 18:09
Jeśli wydaje ci się, że wiesz o sobie już wszystko, jesteś w błędzie. Zaskoczyć cię może nawet… twój własny głos.
Audio
  • Rozmowa z dziennikarką Olą Jasińską i logopedą Jagodą Bloch

Nasz głos nie brzmi dokładnie tak, jak go słyszymy, bo dźwięk, wydany z krtani musi przejść bardzo długą drogę. Dla nas nasz głos jest niższy niż dla osób z naszego otoczenia.

Tony wytwarzane w krtani przenikają do bębenków w uchu przez mięśnie szyi i twarzy, oraz kości szczęki i czaszki. – Te mięśnie i kości rezonują dźwięk, dlatego wydaje nam się, że jest on głęboki i dźwięczny – tłumaczy dziennikarka Ola Jasińska.

– Sami siebie słyszymy niejako od wewnątrz – mówi Jagoda Bloch, logopeda medialny. – Dlatego, gdy nagramy swój głos na taśmę i gdy dociera on do nas z zewnątrz, wydaje nam się obcy, zupełnie nie nasz.

Z reguły niespecjalnie jesteśmy zadowoleni z brzmienia swojego głosu, ale dla naszego otoczenia brzmi on całkiem normalnie. Są jednak sposoby na to, by dowiedzieć się, jak brzmimy naprawdę.

– Trzeba z jednej dłoni uformować muszelkę, założyć ją za ucho, następnie przygiąć ucho do twarzy – tłumaczy krok po kroku Jagoda Bloch. – Drugą dłoń przykładamy do ust tak, żeby zakryć je leciutko i… zaczynamy mówić. Wtedy przekonamy się, jak brzmi nasz głos bez konieczności nagrywania go.

Więcej o swoim własnym głosie dowiesz się, słuchając audycji "W cztery oczy" (w ramce po prawej stronie artykułu).

(kd)

Czytaj także

Dlaczego nie każdy może spiewać

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 13:00
Dlaczego głos niektórych osób wydaje się idealny do radia, a inne głosy drażnią?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza lekcja języka dla noworodka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 07:00
Głos matki aktywuje ośrodek mózgu noworodków odpowiedzialny za naukę języka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryj faktyczny sens ich wypowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 10:00
Wiele mówi się o mowie ciała, a co z odczytywaniem intencji z tonu głosu? Taka umiejętność przydaje się podczas słuchania wypowiedzi polityków. Emocje, jakie przekazują, nie zawsze zgodne są z treścią ...
rozwiń zwiń