Coraz lepiej na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 16:57
Specjalistyczne prognozy mówią, że wzrasta liczba pracodawców planujących zatrudnianie nowych pracowników. Pierwszy kwartał 2014 roku zapowiada się kolorowo, a później ma być jeszcze lepiej.
Audio
  • Jak będzie wyglądał rynek pracy w pierwszym kwartale 2014 roku - materiał Karoliny Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Coraz lepiej na rynku pracy
Foto: Glow Images/East News

Dane GUS pokazują, że w listopadzie 2013 roku powstało 1000 nowych miejsc pracy, może to niewiele w skali całej Polski, mimo to jednak zanotowano pewien wzrost. 
Firma Manpower bada nastroje przedsiębiorców co kwartał. Ich najnowszy raport działa bardzo optymistycznie. - Mamy w raporcie parametr: prognoza netto zatrudnienia, a to jest różnica pomiędzy pracodawcami którzy deklarują zatrudnianie, i tymi którzy deklarują redukcję etatów - wyjaśnia Monika Jabłońska. - Dla pierwszego kwartału 2014 roku prognoza netto zatrudnienia wynosi plus 9 procent. To oznacza, że mamy bardzo pozytywny trend jeśli chodzi o zatrudnianie. 
Specjaliści mówią, że tak pozytywnych prognoz nie było od dwóch lat, a od trzech kwartałów te przewidywania sukcesywnie rosną.

Najwięcej nowych miejsc pracy może powstać w sektorze transportu i logistyki.  Wysoka prognoza dotyczy też sektora produkcji przemysłowej. W instytucjach sektora publicznego, w branży energetycznej i gazowniczej pracodawcy przewidują zaś zwolnienia.
Raport agencji Randstad nie jest tak optymistyczny. Jej eksperci mówią o stagnacji na rynku pracy, prognozują zaś podwyżki płac, u co czwartego pracodawcy.
(pj)Zobacz więcej na temat: Czwórka praca

Czytaj także

Czy w Polsce jest za dużo policjantek?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 12:00
W polskiej policji pracuje obecnie 13 tys. kobiet, co stanowi niespełna 15 procent ogółu policjantów. To niewiele, ale jak się okazuje ich koledzy z pracy uważają, że... i tak za dużo!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robotnicy i sprzątaczki poszukiwani

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 16:31
Jak wynika z badań CBOS najbardziej cenimy pracę strażaków, profesorów uczelni wyższych, a także… robotników. To zmiana, bo w ostatnich latach zawód ten zamykał stawkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dla młodych nie ma pracy, chyba że na "niższym szczeblu"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:23
Choć pojawiają się juz zapowiedzi końca kryzysu, który dotknął całą Europę, to wciąż na rynku pracy niewiele się dzieje. W najtrudniejesz sytuacji są młodzi ludzie, którzy dopiero skończyli studia i szukają pracy w swoim wyuczonym zawodzie.
rozwiń zwiń