Jerozolima - miasto, które nie zasypia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 16:37
Jerozolima - to miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Jest miejscem kultu wyznawców wielu religii, łączy w sobie także tradycję z nowoczesnością. - W odróżnieniu od Betlejem, Jerozolima tętni życiem całą dobę - mówi Łukasz Przybyłek, podróżnik.
Audio
  • Marek Pawłowski o tym, jak zwiedzać Nazaret, Betlejem i Jerozolimę śladami Świętej Rodziny (Czwórka/4 do 4)
  • Łukasz Przybyłek i Filip Drzewiecki o świętach w Betlejem i Jerozolimie (Czwórka/4 do 4)
Jerozolima
JerozolimaFoto: Wikipedia/Berthold Werner (domena publiczna)

- Jerozolima, Betlejem czy Nazaret to miejsca nieodłącznie związane ze świętami Bożego Narodzenia - tłumaczy w Czwórce Marek Pawłowski, dziennikarz, podróżnik, pilot wycieczek.

Zdaniem eksperta swoją wędrówkę śladami Świętej Rodziny warto jednak zacząć od Nazaretu. - Są tam dwa miejsca związane z biblijną historią - mówi gość "4 do 4". - Bazylika Zwiastowania to potężna, trzypiętrowa budowla, u której fundamentów znajduje się jaskinia. Według zapisów biblijnych to tam archanioł Gabriel objawił się Marii i przekazał jej, że zostanie matką Mesjasza. Niedaleko stoi także dom Józefa, czyli budynek, w którym wczesną młodość spędził Jezus. Wiek tego gmachu rzeczywiście szacuje się na ok. 2 tys. lat.

180 km od Nazaretu leży Betlejem. - W miejscu stajenki, w której według przekazów biblijnych zatrzymała się Święta Rodzina, zbudowano dwa kościoły - mówi Pawłowski.

Odwiedź z nami najciekawsze miejsca na świecie <<<

Jak przyznaje Łukasz Przybyłek, podróżnik z lotoholik.pl, dzisiejsze Betlejem jest "specyficzne". - W wielu miejscach słychać tam polską muzykę, także kolędy, a Polacy są tam częstymi gośćmi - mówi ekspert. - Dlatego lokalni sprzedawcy starają się zaskarbić naszą przyjaźń machając do nas polskimi flagami, albo mówiąc coś w naszym rodzimym języku.

Wnętrze
Wnętrze Bazyliki Narodzenia w Betlejem/fot. PAP/Jim Hollander

Mogłoby się wydawać, że obchody Bożego Narodzenia w Jerozolimie powinny być huczne, ale tak nie jest. - Chrześcijanie są tam mniejszością, a święto to jest skomercjalizowane - przyznaje podróżnik Filip Drzewiecki. - Są Mikołaje, sklepy z balonami opatrzonymi hasłem "Merry Christmas", ale jeśli ktoś zechce naprawdę uczestniczyć w obchodach świąt, należy "zagłębić" się w społeczność chrześcijańską. Niektóre rodziny bowiem zapraszają przybyszów na święta nawet do swoich domów.

W ten rejon warto wybrać się w okresie pozawakacyjnym, gdy nie ma wielu turystów. A jeśli już trafimy tam w środku sezonu urlopowego, najlepiej oblegane zabytki zwiedzać wczesnym rankiem, bądź późnym wieczorem, by uniknąć starcia z wielonarodowym tłumem. - Można wówczas wybrać się na spacer, np. w okolice muru oddzielającego Palestynę od Izraela - opowiada Przybyłek. - Jest bardzo wysoki, udekorowany graffiti przez Palestyńczyków, ale także słynnego Bangsy’ego. I trzeba pamiętać, że w odróżnieniu od Betlejem, które jest raczej spokojnym miastem, Jerozolima nigdy nie zasypia. Życie kwitnie tam całą noc.

(kd)

Czytaj także

Trekking - najlepsza forma poznawania Himalajów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 09:30
Małe górskie wnioski z przyjaznymi mieszkańcami, zapierające dech w piersiach krajobrazy, mosty zawieszone wysoko nad dolinami, bujna roślinność i nieprzetarte szlaki - nikt, kto tego spróbował nie ma wątpliwości, trekking w Himalajach to jedna z najbardziej niezapomnianych chwil w życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż dookoła świata? To marzenie może się spełnić!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 17:26
O tym, by zwiedzać egzotyczne kraje, marzy wielu z nas. Okazuje się, że wcale nie tak trudno to robić. Wystarczy bardzo chcieć, a także mieć dużo pasji i ciekawości świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moskwa: podróż śladami Mistrza i Małgorzaty

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:20
Większość miejsc, które opisał w powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaił Bułhakov, do dziś istnieje. Można zwiedzać m.in. kamienicę z numerem 302 bis, w ktorej odbywał się słynny bal szatana.
rozwiń zwiń