Polskie Radio
Section05
Betlejem

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

"Ten dzień przypomina o ochronie każdego życia ludzkiego". Dziś święto Świętych Młodzianków, Męczenników

Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest święto Świętych Młodzianków, Męczenników. W ten sposób upamiętnia się rzeź niewiniątek, która dokonała się na rozkaz namiestnika Galilei Heroda w Betlejem. W ten dzień w Kościele odbywają się błogosławieństwa dzieci i modlitwy w ich intencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie religia Kościół katolicki społeczeństwo Boże Narodzenie Betlejem

Od Nazaretu po Betlejem. Świąteczna pielgrzymka do miejsc Bożego Narodzenia

Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. Na unikalną dźwiękową pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy w towarzystwie ks. Romana Bogacza z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, o. Arkadiusza Blecharczyka oraz br. Ananiasza Jacka Jaskólskiego, o. Seweryna Lubeckiego i o. Antoniego Szlachty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Boże Narodzenie Kościół Nazaret Betlejem

Legendy i majestat Ziemi Świętej. "Motyw duchowy musi być uwzględniony"

- Są atrakcyjniejsze miejsca na świecie. Jeśli już ktoś jedzie do Ziemi Świętej, to motyw duchowy musi być uwzględniony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jerzy Banak, biblista i przewodnik po Izraelu. Gościem audycji była też Iwona Niemyjska, która zdradzała tajemnice i legendy owiewające Ziemię Świętą. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Boże Narodzenie Izrael Betlejem Kościół katolicki chrześcijaństwo

Święta w Betlejem. "Miasto wielu kultur i smaków"

Betlejem to miasteczko na Zachodnim Brzegu Jordanu, na południe od Jerozolimy. Ulokowane na kilku wzgórzach Pustyni Judzkiej, jest celem świątecznych pielgrzymek chrześcijan. - Dziś to tygiel wielokulturowości, miks religii - mówili w rozmowie z Czwórką podróżnicy Marzena i Tomek, którzy spędzili tam święta. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Betlejem święta Martyna Matwiejuk religia wiara podróże Podróże z Czwórką