Polskie Radio
Section05
Betlejem

Alfabet Bożego Narodzenia: od aniołów, przez kolędy, aż po życzenia świąteczne

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość? Przedstawiamy bożonarodzeniowy alfabet! 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka Trójka

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, dodatkowe nakrycie przy stole, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie są źródła i znaczenia tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

PR24 Bożonarodzeniowe przesłanie z Betlejem. Siostra Hrehorowicz: życzę wszystkim, by odczuli przyjście Jezusa

- Będziemy pamiętać o każdym z was, o każdym Polaku, o naszej ojczyźnie, o wszystkich naszych przyjaciołach, którzy wspierają nas, są z nami, by mogli odwiedzić nasz dom, Betlejem i miejsce narodzenia Pana Jezusa - powiedziała w Polskim Radiu 24 siostra Szczepana Hrehorowicz, przełożona Domu Pokoju - sierocińca dla dzieci palestyńskich w Betlejem. Całemu światu życzyła zaś, by odczuł "prawdziwe przyjście Jezusa".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boże Narodzenie Bliski Wschód Betlejem chrześcijaństwo

"Czyńmy pokój". Harcerze ZHP wyruszyli ze sztafetą Betlejemskiego Światła Pokoju

W Zakopanem przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Teraz zaczyna się Sztafeta Światła - harcerki i harcerze zawiozą je do swoich rodzinnych miejscowości w całej Polsce, aby Płomień trafił do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Związek Harcerstwa Polskiego Betlejem Caritas Polska Święta Bożego Narodzenia

Polscy harcerze odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień trafi do prezydenta, premiera i różnych organizacji

10 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerki i harcerze należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów. Uroczyste przekazanie odbędzie się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. W tym roku akcja odbędzie się pod hasłem "Czyńmy pokój".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Boże Narodzenie Betlejem

"Betlejem nigdy nie było tak puste". Turystów nie ma, fatalna sytuacja mieszkańców

- Jesteśmy przerażeni tym, co się dzieje. Jedyna rzecz, której pragniemy to pokój - mówi PAP Ewa Rishmawi, Polka od ponad 30 lat mieszkająca w Betlejem. - Sytuacja jest bardzo trudna. Brakuje niemal wszystkiego - przyznaje s. Szczepana, która opiekuje się palestyńskimi dziećmi, w tym również sierotami. - Mój syn co wieczór pyta mnie, kiedy skończy się wojna. Nie wiem, co mu odpowiedzieć - dodaje Rony Tabash.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Betlejem Autonomia Palestyńska Palestyna