Polskie Radio
Section05
Betlejem

"Ten dzień przypomina o ochronie każdego życia ludzkiego". Dziś święto Świętych Młodzianków, Męczenników

Dziś w Kościele katolickim obchodzone jest święto Świętych Młodzianków, Męczenników. W ten sposób upamiętnia się rzeź niewiniątek, która dokonała się na rozkaz namiestnika Galilei Heroda w Betlejem. W ten dzień w Kościele odbywają się błogosławieństwa dzieci i modlitwy w ich intencji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie religia Kościół katolicki społeczeństwo Boże Narodzenie Betlejem

Od Nazaretu po Betlejem. Świąteczna pielgrzymka do miejsc Bożego Narodzenia

Tradycja uroczystości Bożego Narodzenia narodziła się w Jerozolimie już w IV wieku. Dla chrześcijan przebywanie w Ziemi Świętej w czasie świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym przeżyciem. Na unikalną dźwiękową pielgrzymkę do Ziemi Świętej zapraszamy w towarzystwie ks. Romana Bogacza z krakowskiego Uniwersytetu Papieskiego, o. Arkadiusza Blecharczyka oraz br. Ananiasza Jacka Jaskólskiego, o. Seweryna Lubeckiego i o. Antoniego Szlachty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Boże Narodzenie Kościół Nazaret Betlejem

Legendy i majestat Ziemi Świętej. "Motyw duchowy musi być uwzględniony"

- Są atrakcyjniejsze miejsca na świecie. Jeśli już ktoś jedzie do Ziemi Świętej, to motyw duchowy musi być uwzględniony - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jerzy Banak, biblista i przewodnik po Izraelu. Gościem audycji była też Iwona Niemyjska, która zdradzała tajemnice i legendy owiewające Ziemię Świętą. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Boże Narodzenie Izrael Betlejem Kościół katolicki chrześcijaństwo

Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, słoma pod wigilijnym obrusem, dodatkowe nakrycie, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie jest źródło i znaczenie tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?  
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie tradycja zwyczaje Wigilia kutia Trzech Króli Betlejem choinka msn21-historia HISTORIA

Święta w Betlejem. "Miasto wielu kultur i smaków"

Betlejem to miasteczko na Zachodnim Brzegu Jordanu, na południe od Jerozolimy. Ulokowane na kilku wzgórzach Pustyni Judzkiej, jest celem świątecznych pielgrzymek chrześcijan. - Dziś to tygiel wielokulturowości, miks religii - mówili w rozmowie z Czwórką podróżnicy Marzena i Tomek, którzy spędzili tam święta. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Betlejem święta Martyna Matwiejuk religia wiara podróże Podróże z Czwórką

"Przeszła przez wszystkie próby, przez które może przejść człowiek". Co wiemy o Matce Boskiej?

Boże Narodzenie to czas, kiedy świętujemy przyjście na świat Jezusa Chrystusa. W szopkach przedstawiane są wizerunki między innymi Dzieciątka, jego Matki i Józefa. Maryja zajmuje szczególne miejsce w Kościele, ale co tak naprawdę o niej wiemy?
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół katolicki Historia - ludzie Jerozolima Jezus Chrystus Nazaret Betlejem Boże Narodzenie msn21-historia HISTORIA ludzie

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu. W służbie na rzecz ludzi i nadziei

Do Polskiego Radia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju! Od harcerzy odebrała je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Betlejem światło harcerstwo Agnieszka Kamińska Boże Narodzenie

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu

- Przynosząc do Polskiego Radia to światło chcemy przynieść nadzieję, bo spełniacie Państwo misję bardzo podobną do naszej, przede wszystkim służebną wobec ludzi - powiedział przekazując Betlejemskie Światło Pokoju na ręce prezes Agnieszki Kamińskiej, ksiądz harcmistrz Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei''. 
Zobacz więcej na temat:  Betlejem W POLSKIM RADIU harcerstwo Boże Narodzenie Agnieszka Kamińska

"Jest nam teraz bardzo potrzebne". Marlena Maląg odebrała Betlejemskie Światło Pokoju

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej odebrała dziś z rąk harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że to światełko nadziei jest nam teraz bardzo potrzebne.
Zobacz więcej na temat:  Betlejem Jasna Góra światło Związek Harcerstwa Polskiego Marlena Maląg POLSKA społeczeństwo Boże Narodzenie Ministerstwo Rodziny Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej