Muzyka w nauce (raczej) nie pomaga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 15:40
Nie sposób jednoznacznie stwierdzić czy słuchanie muzyki pomoże nam w nauce, czy przeszkodzi. Zdania ekspertów są podzielone.
Audio
  • Słuchanie muzyki podczas nauki może działać rozpraszająco (Czwórka/4 do 4)
Muzyka w nauce (raczej) nie pomaga
Foto: Glow Images

- Może pomagać, ale może i przeszkadzać, wszystko zależy indywidualnie od każdego z nas - wprowadza w temat w "4 do 4" Łukasz Szychowski, trener szybkiego czytania i efektywnego uczenia się. - Muzyka może być bardzo pomocna, bo lecąca w tle muzyka poważna, relaksacyjna, bez słów, może zagłuszać wszelkie szmery, które nas dekoncentrują - hałasy z zewnątrz, przejeżdżające samochody. Dzięki muzyce możemy się bardziej skupić na temacie, nad którym akurat myślimy.
Inne zdanie ma prof. Ewa Czerniawska z Wydziału Psychologii UW: - Bardziej może zaszkodzić niż pomóc, dlatego, że gdy słuchamy muzyki w trakcie albo po zakończeniu, to nasza uwaga odciągana jest od tego, na czym powinniśmy być skoncentrowani, a za to jest przyciągana w stronę muzyki właśnie. To szczególnie dotyczy sytuacji, gdy uczymy się czegoś tekstowego, a w tle leci muzyka nieinstrumentalna. Oczywiście to też zawsze jest kwestia odrobinę indywidualna, ale jednak na większość osób muzyka działa rozpraszająco.
(ac)

Czytaj także

Do czego potrzebna nam dziś muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:45
- Tak samo jak padły pewne bariery gatunkowe w muzyce, tak samo pewne wątki ideologiczne czy światopoglądowe też się bardzo swobodnie mieszają. Nie ma takiej potrzeby, aby obowiązkowo to co dobre w muzyce było jednocześnie kontestacyjne - powiedział w Czwórce dziennikarz muzyczny "Gazety Wyborczej" Robert Sankowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sesja za pasem - co robić?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 15:14
Do ważnego egzaminu zostaje wam kilkadziesiąt godzin. Poprzednie dni zawaliliście, były znacznie ciekawsze rzeczy do roboty niż nauka. Z drugiej strony, dobrze by było jednak jakoś zaliczyć. Co zrobić w takiej sytuacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pięści służą nie tylko do bicia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:17
Zaciskanie pięści doskonale działa na naszą pamięć. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy.
rozwiń zwiń