Związki mieszane. Czy Polacy są tolerancyjni?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 08:00
- Nigdy nie lubiliśmy ani Arabów, ani żadnych innych "obcych" - mówi dr Katarzyna Górak-Sosnowska, islamistka. - W ostatnim czasie ta tendencja zradykalizowała się w internecie, a potem przeniosła do rzeczywistości. To swoista zmiana jakościowa.
Audio
  • Czy jesteśmy tolerancyjni? - rozmowa z drem Bartoszem Zalewskim i dr Katarzyną Górak-Sosnowską (Czwórka/4 do 4)
  • Jak działają patrole Polskiej Ligi Obrony? (Czwórka/4 do 4)
Związki Polek z muzułmanami wciąż budzą kontrowersje
Związki Polek z muzułmanami wciąż budzą kontrowersjeFoto: Glow Images/East News

Jeszcze kilka lat temu widok "mieszanej" pary, idącej ulicą, wzbudzał zainteresowanie i ciekawskie spojrzenia gapiów. Dziś, jak przyznaje dr Bartosz Zalewski, psycholog par ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, takich reakcji jest mniej. - Kiedyś osoby o innym niż biały, kolorze skóry, był to dla Polaków fenomen. Lidzie spoglądali na Murzyna choćby po to, by zobaczyć, jak wygląda. Dziś jest nieco inaczej. Jeśli zdarzają się takie sytuacje, to najczęściej w niewielkich miejscowościach - przyznaje gość "4 do 4". - Rozpoczęcie takiego związku to jednak do dziś nie tylko wyzwanie dla samych zakochanych, ale przede wszystkim dla ich rodzin.

Bo, jak mówi dr Zalewski "to nie rodziny są zakochane". - Ludzie ci dostają w pakiecie dużą odmienność, głównie kulturową - mówi gość Czwórki.

Jak zaznacza dr Katarzyna Górak-Sosnowska, islamistka ze Szkoły Głównej Handlowej, polskich muzułmanów nikt jednak nigdy tak naprawdę nie policzył, dlatego wciąż ich liczbę szacuje się na ok. 30 - 40 tys. - To na 40 mln obywateli wciąż nie jest dużo, nie ma o czym mówić - tłumaczy ekspertka. - A nawet, gdybyśmy bardzo chcieli się do czegoś "przyczepić", to na przestrzeni ostatnich lat mieliśmy jeden przypadek zaburzonego psychicznie osobnika, który umieszczał w sieci pieśni, chwalące Osamę Bin Ladena.

Wielu jednak zaczyna dostrzegać "problem", którym są bliskie relacje młodych Polek z wyznawcami islamu. Zapobieganie tego typu związkom to inicjatywa m.in. Polskiej Ligi Obrony. Patrole tego ugrupowania od jakiegoś czasu kontrolują nocne kluby i dyskoteki, a także interweniują, gdy widzą "zagrożenie". - Zauważyliśmy, że w warszawskich klubach jest coraz więcej muzułmanów. Postanowiliśmy, że zaczniemy działać: uświadamiać polskie kobiety, z czym wiąże się islam i jakie niesie zagrożenia - wspomina Sylwester Banaszak, lider Dywizji Mazowieckiej Polskiej Ligii Obrony i pomysłodawca patroli. - Chodzi nam wyłącznie o radykalnych muzułmanów. Przeciwko "zwykłym", spokojnym przedstawicielom tej religii nie ma żadnych akcji z naszej strony.

Jak opowiada Banaszak, wykorzystywanie polskich kobiet to jeden z najłatwiejszych sposobów na zdobycie obywatelstwa. - Są przecież przypadki kupowania takich małżeństw, media cały czas o tym wspominają - ostrzega ekspert. - Spójrzmy na to, co dzieje się w Francji, czy innych krajach zachodnich. Nie chcemy dopuszczać do takich rzeczy i reagujemy w myśl zasady "Polak mądry przed szkodą".

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Bezstresowe wychowanie nie działa, bo dziecko potrzebuje dyscypliny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 15:40
Bezstresowe wychowanie to słowo-klucz do zrozumienia postępowania współczesnych rodziców, którzy często mylą to pojęcie z podejściem: pozwalam ci na wszystko, bo nie chcę cię ograniczać. To błąd!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kochanka Freuda" - z kim zdradził żonę twórca psychoanalizy?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 15:00
Secesja w wersji wiedeńskiej i pasjonujący romans między Zygmuntem Freudem, a jego szwagierką Minną - Karen Mack i Jennifer Kaufman przyjrzały się nieznanej karcie w życiorysie twórcy psychoanalizy i opisały to w książce "Kochanka Freuda".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Epigenetyka - czy możemy odziedziczyć czyjąś radość albo strach?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 16:07
Czy możliwe, że żyją w nas wspomnienia naszych przodków, a to, co przeżyjemy sami, zostawimy "w pakiecie" naszym dzieciom? Do niedawna takie pytania wydawały się absurdalne, ostatnio jednak okazało się, że być może odpowiedzi na nie mogą być twierdzące.
rozwiń zwiń