Himalaje - dzika przyroda, której nie sposób się oprzeć

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 09:00
Himalaje indyjskie, jak przyznaje podróżnik Tomasz Tułak, to "cudowna kraina". - Miesiącami, latami można się tam zatracać, zaginąć - mówi gość Czwórki.
Audio
  • Podróżnik Tomasz Tułak opowiada o życiu w indyjskim rejonie Himalajów (Czwórka/4 do 4)
  • Tajniki kuchni indyjskiej (Czwórka/4 do 4)
Himalaje
HimalajeFoto: wikimedia.commons/fot.Carsten.nebel

Tułak wyjechał po raz pierwszy w Himalaje osiem lat temu. - Z zaplanowanych dwóch tygodni nagle zrobiły się dwa miesiące - wspomina gość Czwórki. - To wiązało się z rezygnacją z kolejnego roku studiów, ale po przespanej nocy, rano, wiedziałem już, że decyzję o pozostaniu trzeba podjąć. Byłem wówczas nad jeziorem Pangong, blisko granicy z Tybetem.

Zatrzymały go cudowne góry i wspaniali ludzie. Choć, jak mówi, rejon ten jest "mało turystyczny". - Himalaje są bardzo często niedostępne z powodu kaprysów tamtejszej przyrody - mówi podróżnik. - Na przełęczach leży gruba warstwa śniegu, co sprawia, że są one niedostępne.

Odwiedź z nami najpiękniejsze miejsca na świecie >>>

W rejonie Himalajów indyjskich jest niewiele dróg, nie ma także znanych z europejskich przewodników klasycznych zabytków, które można byłoby zwiedzać i luksusowych hoteli, w których można byłoby wypocząć. Znajdują się za to źródła świętych rzek, a góry zamieszkuje cały panteon bóstw i bogów. Poza tym zapierający dech w piersiach krajobraz rekompensuje niekomfortowe warunki. - Można tam spacerować, poznawać nowych ludzi, lokalnych mieszkańców - opowiada Tułak w "4 do 4". - Czas jest wypełniony od rana do wieczora.

fot.wikimedia.commons/Miansari66
fot.wikimedia.commons/Miansari66

Kuchnia indyjska jest jedną z najbardziej wyrazistych na świecie. A to za sprawą całej gamy aromatów i przypraw, stosowanych tam od wieków. Niektóre dania bywają bardzo ostre. - Najpopularniejszą potrawą są kawałki kurczaka w sosie pomidorowym i śmietanie  - mówi właściciel sieci indyjskich restauracji w Polsce. - Inna to grillowane kawałki baraniny w średnio ostrym sosie masala. Ale popularne są także wegetariańskie potrawy, np. ser indyjski, nazywany "paneer", z dodatkiem szpinaku i śmietany.

(kd)

Czytaj także

Na Cyprze stopa nie złapiesz, a w Indiach uważaj na pasach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 12:31
Sposobów na tanie podróżowanie jest mnóstwo. Warto wiedzieć w jakim państwie z czego skorzystać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niekończące się podróże i opowieści o Himalajach Katarzyny Mazurkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 18:22
Katarzyna Mazurkiewicz, podczas wypraw trekkingowych w Himalaje, patrzy na ośmiotysięczniki z wysokości pięciu tysięcy metrów i z perspektywy dwudziestu pięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Birma - miejsce, które ciągle jest do odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 11:30
- Birma to kraj, który jest piorunującą mieszanką i do azjatyckich "prymusów", takich jak Tajlandia, jeszcze mu daleko - mówi podróżniczka Anna Olej-Kobus. - Ale to może być zaletą, zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią podróżować utartymi szlakami.
rozwiń zwiń