Pisanie to frajda, nie praca

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 16:30
Kto ma prawo mówić o sobie per pisarz i oczekiwać za to określonej gratyfikacji, a kto w ogóle o tym nie myśl? Co popycha nas do tworzenia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu, którego autorką jest Katarzyna Błaszczyk.
Audio
  • O pisaniu książek jako pasji, w reportażu Katarzyny Błaszczyk mówią Mikołaj Milcke, Agnieszka Kaluga i Krystian Cieślak (Czwórka/4 do 4)
Pisanie to frajda, nie praca
Foto: Abee5 / flickr / cc

Niedawno pisarka Kaja Malanowska poskarżyła się na Facebooku, że za napisanie książki dostała niespełna siedem tysięcy i są to pieniądze zdecydowanie za małe, niegodne nakładu pracy i zaangażowania pisarza. Wywołało to wręcz lawinę dyskusji na temat roli twórców, literatów i tego, jak powinni być nagradzani za swoje dokonania.
Z takimi problemami nie zmagają się autorzy, których usłyszymy w reportażu Czwórki. - Ja się śmieję z tego mojego zostania pisarzem, bo uważam, że pisarzem to był Miłosz, pisarką była Szymborska, a ja po prostu jestem autorem dwóch książek i piszę trzecią. Chociaż według nieodżałowanej Joanny Chmielewskiej pisarzem jest każdy, kto zarobił chociaż złotówkę za swoje teksty - mówi młody twórca Mikołaj Milcke.
Agnieszka Kaluga prowadzi bloga, z którego wpisy stały się podstawą książki. Na co dzień udziela jako wolontariuszka w hospicjum. - To historie wspaniałych, pięknych ludzi, których tutaj spotkałam, są dla mnie inspiracją. Piszę o nich, bo to frajda, ale i sposób utrwalania ich myśli - mówi.
Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Katarzyny Błaszczyk w "4 do 4".
(ac/pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Hłasko - o tym pisarzu nie można zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:30
Niedawno minęła 80. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy - Marka Hłasko. 14 czerwca zaś przypada 45. rocznica jego śmierci. Z tej okazji autorzy akcji "Teraz Hłasko" z 2009 roku mają już nową inicjatywę, nazwaną roboczo "Powrót Hłaski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitnicy - w kontrze do konsumpcyjnej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:20
Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Jim Morrison - to tylko część wybitnych twórców utożsamianych z nurtem Beat Generation, czyli bitników. Powstali w latach 50., propagując idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu.
rozwiń zwiń