Marek Hłasko - o tym pisarzu nie można zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:30
Niedawno minęła 80. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy - Marka Hłasko. 14 czerwca zaś przypada 45. rocznica jego śmierci. Z tej okazji autorzy akcji "Teraz Hłasko" z 2009 roku mają już nową inicjatywę, nazwaną roboczo "Powrót Hłaski".
Audio
  • O akcjach upamiętniających Marka Hłaskę "Teraz Hłasko" i "Powrót Hłaski" opowiada Marcin Żukowski (Czwórka/Stacja Kultura)
Marek Hłasko
Marek HłaskoFoto: PAP/Motte

- Pięć lat temu zorganizowaliśmy akcję "Teraz Hłasko". Miała ona na celu przypomnienie młodym ludziom o twórczości pisarza - opowiada Marcin Żukowski, organizator akcji. - To się wówczas udało, dlatego teraz chcemy wprowadzić w życie kolejny pomysł.

Marek Hłasko, jak przyznaje Żukowski, to autor wiecznie znany, wiecznie ceniony. - Pięć lat temu o Hłasce pamiętało jednak znacznie mniej osób, niż pamięta teraz. Więcej o Hłasce jest w sieci, pisarz jest także obecny w kulturze masowej. Dlatego też uważamy, że takie akcje przypominające są bardzo potrzebne - mówi gość "Stacji Kultura".

Zwłaszcza, że zdaniem Żukowskiego, w twórczości Hłaski jest jeszcze wiele do odkrycia. Niewiele wiemy także o samym pisarzu. - Był człowiekiem o różnych obliczach. To, jaki był naprawdę to jedna kwestia, ale zupełnie inny jest obraz, jaki wokół siebie kreował - mówi gość Czwórki.

Posłuchaj: Marek Hłasko w Radiach Wolności <<<

W związku z akcją "Powrót Hłaski", już w czerwcu w jednym ze stołecznych klubów zorganizowane ma zostać Hłasko Party, czyli impreza z muzyką w klimacie lat 50. i 60. Odbędzie się tam także wernisaż młodych twórców, inspirujących się Hłaską. Wcześniej zorganizowane zostanie spotkanie z fanami Hłaski przy jego grobie na Powązkach. - Przemieszczać się będziemy najprawdopodobniej, podobnie jak w 2009 roku, "hłaskobusem" - dodaje Żukowski.

(kd/kul)

Czytaj także

Joël Dicker: zanim "Quebert" stał się hitem, chciałem zrezygnować z pisania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:15
Ma 28 lat, Grand Prix Akademii Francuskiej, młodzieżową Nagrodą Goncourtów oraz 700-stronnicową powieść, która ukazała się w 30 krajach. Od września "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" Joëla Dickera dostępna jest także w polskiej wersji językowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graham Masterton: nie wierzę w duchy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 17:16
Fantastyka grozy rządzi się swoimi prawami. W książkach i filmach tego gatunku niczym niezwykłym nie są nadprzyrodzone zjawiska - duchy, wampiry, upiory i demony. Mistrz horroru, pisarz Graham Masterton zdradził Czwórce, czego najbardziej boją się ludzie i w jaki sposób sterować ich lękami.
rozwiń zwiń