Pijani kierowcy kosztują nas majątek

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 08:00
"Nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek" - takie tytuły straszą nas codziennie. Nie zmienia to faktu, że nieodpowiedzianych kierowców nie ubywa. Płacą za to wszyscy, niestety niektórzy największą cenę, czyli własnym zdrowiem i życiem. Odszkodowania rocznie pochłaniają ogromne sumy pieniędzy.
Audio
  • Za spowodowanie wypadku, pijany kierowca odszkodowanie wypłaca z własnej kieszeni (Czwórka/4 do 4)
Pijani kierowcy kosztują nas majątek
Foto: Glow Images/East News

Suma odszkodowań wypłacanych ofiarom pijanych kierowców rocznie wynosi w Polsce 45-50 milionów. - Jeżeli osoba pijana spowoduje wypadek, ale miała ważne ubezpieczenie OC, to zakład ubezpieczeń w stosunku do poszkodowanego w pierwszej kolejności reaguje tak, jakby kierowca był trzeźwy. Nie ma znaczenia, czy był pod wpływem alkoholu, czy nie. Poszkodowany musi dostać odszkodowanie, ponieważ jest ofiarą innego kierowcy - mówi Marcin Tarczyński, Polska Izba Ubezpieczeń.

Czytaj także: Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?<<<

Ekspert dodaje, że potem różnica pomiędzy trzeźwym, a pijanym kierowcą zaczyna być się zasadnicza. W przypadku kierowcy pijanego, zakład ubezpieczeń zwraca się potem z tak zwanym regresem, czyli żądaniem zwrotu tej kwoty. W związku z tym, pijany kierowca płaci z własnej kieszeni za wszystkie skutki zdarzenia drogowego, które spowodował.

Po wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców odszkodowania dla ofiar sięgają nawet pół miliona złotych. Jest to nie lada majątek dla zwykłego zjadacza chleba w naszym kraju. W przypadku niewypłacalności, sprawca zdarzenia może więc wpaść w długi do końca życia. Potem t jego zobowiązania prawdopodobnie przejdą na kolejne pokolenia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w audycji "4 do 4".

bc/kd

Czytaj także

Widzisz pijanego kierowcę? Zareaguj. Uratujesz komuś życie!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 16:00
Jest coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na to, by kierowcy prowadzili samochód po alkoholu. Właśnie ruszyła kolejna kampania przeciwko jeździe na "podwójnym gazie". Czy takie działania mają sens i co jeszcze możemy zrobić, by ukrócić ten proceder?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak na świecie karze się pijanych kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 10:41
Polska na tle innych krajów podchodzi do tego tematu dosyć pobłażliwie. W Czwórce przyjrzeliśmy się bliżej, jak wygląda karanie pijanych kierowców w innych krajach europejskich, a także w miejscach o wiele bardziej egzotycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z pijanymi kierowcami to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:20
- Koncentracja całej uwagi służb na problemie pijanych kierowców nie poprawi dramatycznej sytuacji na polskich drogach. Zamiast uderzać w jedną grupę, należy podjąć działania, które kompleksowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo - powiedział w Czwórce Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panie za kierownicą dają radę!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 12:47
Czy stereotypowe, niezbyt pozytywne określenie "baba za kółkiem", ma jakąkolwiek rację bytu? - Czasy się zmieniły i trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Pań za kierownicą jest coraz więcej i radzą sobie świetnie - powiedziała Katarzyna Frendl - szefowa kobiecego portalu motoryzacyjnego motocaina.pl.
rozwiń zwiń