I wojna światowa - ważny i zapomniany front wschodni

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 19:00
Z I wojną światową kojarzą nam się bitwy nad Sommą, Marną czy pod Verdun. Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny w swojej książce "Nasza wojna" przypominają o co najmniej równie ważnych miejscach na mapach frontu wschodniego – Gorlicach, Przasnyszu czy Przemyślu.
Audio
  • Profesor Włodzimierz Borodziej opowiada o I wojnie światowej i znaczeniu frontu wschodniego w dziajach Polski (Czwórka/4 do 4)
Fragment okładki książki Nasza wojna
Fragment okładki książki "Nasza wojna"Foto: mat.pras./W.A.B.

"Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1912-1916. Tom I. Imperia" to pozycja, która przywraca pamięć o istotnych dla dziejów Polski wydarzeniach, z czasów gdy naszego kraju na mapie nie było.
Książka Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego jest niejako odpowiedzią na naszą niewiedzę i niepamięć o walkach na terytorium Polski. - I wojna światowa to wojna, która była bardzo obecna w świadomości Polaków w okresie międzywojennym - podkreśla profesor Włodzimierz Borodziej. - Potem okazało się, że została przykryta przez II wojnę światową i politykę historyczną Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Gość Czwórki podkreśla, że dla Polaków dużo ważniejsze, niż czas I wojny, są lata następujące tuż po niej, czyli od listopada 1918 roku do 1921 roku, gdy ważyły się losy naszej niepodległości. Istotny też był spór między Piłsudskim, a Dmowskimi o wkład w wolność, który został rozstrzygnięty dopiero w 1926 roku.

Czytaj także: I wojna światowa. Dlaczego Polacy o niej nie pamiętają?
- I wojna światowa dla naszych dziadków i pradziadków to było długie, traumatyczne doświadczenie - podkreśla profesor. - Podczas tej wojny z terenów przyszłej II Rzeczpospolitej zmobilizowano ponad trzy miliony mężczyzn do trzech armii zaborczych.

Wojna, która rozpoczęła się 28 lipca 1914 roku, początkowo bardzo daleko od nas, z tygodnia na tydzień przybliżała się do terenów zamieszkałych przez Polaków. - Niezwykle krwawe walki między armiami niemiecką, rosyjską i austro-węgierską toczyły się głownie na przyszłym terytorium Polski - przypomina gość Krzysztofa Grzybowskiego. - Ci, którzy to przeżyli wyszli z tego inni.

Włodzimierz Borodziej podkreśla zmiany, które nastąpiły po 1918 roku, inne funkcjonowanie polityki, gospodarki. Odrodzona Polska nie była już monarchią, a demokracją parlamentarną, prawa wyborcze dostali nie tylko mężczyźni, ale też kobiety, zmieniły się role społeczne.

Czemu nie pamiętamy o I wojnie światowej? Czy przyczyną tego stanu rzeczy może być brak daty-symbolu, od której datujemy wojnę, jak 1 września w przypadku II wojny światowej? Gdzie na ziemiach polskich toczyły się najkrwawsze walki i co nazywamy drugim Grunwaldem" dowiesz się, słuchając załączonych nagrań audycji "4 do 4" .

Rocznica wybuchu I wojny światowej na antenie Czwórki

Posłuchaj całej audycji i dowiedz się więcej o I wojnie światowej i wcześniejszych próbach zamach na arcyksięcia Ferdynanda.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka I wojna światowa

Czytaj także

I wojna światowa - dramatyczne ludzkie losy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 10:13
28 lipca przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, jednego z najważniejszych konfliktów w historii świata. W Czwórce o ówczesnych wydarzeniach opowiadać będą Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny, autorzy książki "Nasza wojna. Imperia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa. Dlaczego Polacy o niej nie pamiętają?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 17:00
28 lipca to rocznica wybuchu I wojny światowej, ogromnego konfliktu, dzięki któremu Polska wróciła na mapę świata. - To był nie tylko konflikt zbrojny, ale także przełom kulturowy i technologiczny - mówi historyk Maciej Krawczyk.
rozwiń zwiń