Jaka jest obecnie polska szkoła?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 15:40
Lada moment rozpocznie się nowy rok szkolny. Czy ponownie w mediach najczęściej będziemy słyszeć nie o naukowych osiągnięciach młodych Polaków, tylko kolejnych skandalach w placówkach edukacyjnych?
Audio
  • Powrót do szkoły to dla wielu uczniów czas stresu spowodowanego nie tylko nauką (Czwórka/4 do 4)
Oliwia Zając i Bartosz Karaśkiewicz byli gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego
Oliwia Zając i Bartosz Karaśkiewicz byli gośćmi Krzysztofa Grzybowskiego Foto: Wojciech Kusiński / PR

Z sondy przeprowadzonej przez Czwórkę wśród uczniów, jawi się niezbyt pozytywny obraz polskiej szkoły. To nie miejsce bezpieczne, w którym każdy czuje się komfortowo. Czasem o szczerą przyjaźń i inspirującego nauczyciela, trudniej niż o zakup narkotyków, czy wizytę policji.
Gość "4 do 4", uczennica Oliwia Zając, uważa jednak, że to przesada. - Być może w niektórych placówkach tak jest, ale ogólnie to chyba przesada. Nie jest wcale tak źle, jak można było usłyszeć. Dużo zależy od samego ucznia, czy zależy mu na uczciwej nauce i walce o swoją przyszłość, czy jedynie na zabawie.
PRZECZYTAJ: Szkoła bez całowania

Nauczyciel Bartosz Karaśkiewicz popiera tę opinię. - Zawsze te złe wydarzenia są przesadnie nagłaśniane i demonizowane, a to co pozytywne zostawia się bez komentarza. To naturalne. Media zawsze są bardziej chętne, żeby mówić o różnych problemach. W polskich szkołach, moim zdaniem, nie jest ani lepiej, ani gorzej niż w innych krajach. Jest wiele do poprawy, ale i są powody do dumy - przekonywał rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji "4 do 4".
ac,mp

Czytaj także

Studia wieczorowe na wymarciu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 17:20
Uniwersytety w Łodzi i Warszawie, ale też Politechnika Warszawska czy krakowska AGH zrezygnowały ze studiów wieczorowych. Czy taka forma studiów ma w Polsce jeszcze jakąś przyszłość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda na ściąganie trwa? "To problem mentalności Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 14:00
Kamery w długopisach, koszulki przerobione na "podsłuchowe kamizelki", elektronika do ściągania w medalikach czy szpiegowskie okulary i aparaty do uszu - to wszystko znaleziono u chińskich studentów, którzy ściągali na egzaminie. Polscy żacy są równie pomysłowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:15
17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego jest nadzieją światowej medycyny. Joanna Jurek opracowała unikalną metodę dostarczania leku do komórek nowotworowych i została doceniona przez wybitnych lekarzy w Polsce i za granicą.
rozwiń zwiń