Bo kłócić się to trzeba umieć

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 11:17
Jesteśmy na nie narażeni praktycznie wszędzie: w pracy, na ulicy czy w domu. Czasami kłótnie są wręcz potrzebne. Ważne, by pamiętać wtedy o kilku ważnych zasadach – o których możemy przeczytać w „Kłótliwym poradniku partnerskim”.
Audio

Autorka książki - Ewa Żeromska mówiła na antenie Czwórki, że gorsze od kłótni są tzw. ciche dni. - Uważam, że to najgorsza głupota. Tłumimy wtedy w sobie emocje. To tak jakbyśmy mieli w gardle wielką gulę i ją połknęli. Na zdrowie nam to nie wyjdzie, a kiedyś i tak będzie musiało eksplodować.

Choć w kłótni łatwo stracić panowanie nad sobą, to powinniśmy tego z całych sił unikać. - Najgorszy błąd to rzucić słowem niczym sztyletem w czyjś słaby punkt. Tego się trzeba nauczyć i w razie potrzeby uszczypnąć dla przypomnienia. Niektórych słów bowiem nie da się odkręcić i słowo "przepraszam" nie wystarczy - przekonywała Ewa Żeromska w audycji "Pod Lupą".

Inna rada autorki "Kłótliwego poradnika partnerskiego" to kłócić się na temat. - Jeżeli np. kogoś wkurzyło to, że naczynia zamiast do zmywarki są wstawione do zlewu, to niech kłóci się na ten temat, a nie zaczyna robić mężowi wyrzuty, że trzy lata temu podczas wakacji poszedł na spacer z jakąś inną kobietą.

Więcej o książce "Kłótliwy poradnik parnterski" posłuchaj lub obejrzyj w rozmowie Justyny Dżbik z Elżbietą Żeromską. O najczęstszych powodach kłótni Polaków możesz również posłuchać w materiale reporterskim Błażeja Prośniewskiego.

pg

Czytaj także

Słowa ranią

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 15:50
- Podczas kłótni nie należy mówić do partnera "ty mnie nie kochasz", "nie poświęcasz mi czasu", tylko "czuję, że mógłbyś mi poświęcić więcje czasu". Trzeba uważać, żeby nie przekorczyć granic, z któych jest bardzo ciężko wrócić - przekonuje Robert Fryczkowski, filozof.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mamo, tato - wrzućcie na luz

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 14:06
Wszyscy narzekamy dziś na rozpasanie obyczajowe młodzieży i zastanawiamy się, jak ją przygotować do odpowiedzialnego postępowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egoizm rośnie na testosteronie

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 15:20
Osoby dominujące, dbające głównie o własny interes, mogą mieć wyższy poziom testosteronu.
rozwiń zwiń