Pozytywne lenistwo to nie cel życia, tylko nagroda za aktywność

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 14:45
We współczesnym świecie trzeba za wszelką cenę dążyć do sukcesu, robić karierę. Człowiek nie odnoszący sukcesu z założenia jest traktowany jako nieudacznik. Tylko czy słusznie? A może warto obrócić nasze lenistwo... w cnotę?
Audio
  • Kiedy lenistwo dobrze na nas wpływa? (4 do 4/Czwórka)
  • O pozytywnym lenistwie rozmawiają kulturoznawca, specjalista od reklamy oraz słuchacze (4 do 4/Czwórka)
Karolina Sulej i Sławek Wojtkowski
Karolina Sulej i Sławek WojtkowskiFoto: Wojciech Kusiński

W psychologii termin "lenistwo" nie istnieje. Co innego w życiu. Bo choć wydawałoby się, że żyjemy w bezlitosnych dla leniuchów czasach, to jednak "nic nierobienie" zdaje się być coraz większą wartością.

 - Człowiek to jest taki system, który w dzisiejszych czasach może być przeładowany. Tak jak komputer - tłumaczy neuropsycholog z SWPS, Dorota Bednarek. - Kiedy nie mamy czasu na relaks i zresetowanie naszego systemu poznawczego bierny odpoczynek staje się luksusem, którego coraz bardziej pożądanym i wręcz niezbędnym do życia. Warto to wziąć pod uwagę i wsłuchać się w swój system, bo wypoczynek jest niezbędny do utrzymania bilansu emocjonalnego.

Widać to zwłaszcza w branży reklamowej, w którym lenistwo staje się powoli stanem idealnym i alternatywą dla "pędzącego świata".

 - Spowolnienie i wyciszenie to jeden ze sposób na wdrażanie pozytywnego lenistwa. Drugi to podejście w hipsterskim stylu "nie muszę robić kariery, zostanę artystą" - mówi kulturoznawca Karolina Sulej. - To oczywiście mocno przerysowany model, ale prawdą jest, że młodzi ludzie coraz chętniej podejmują się pracy, która daje im zarobić tyle, ile aktualnie potrzebują na przeżycie. Wszystko, po to, żeby mieć wolną głową.

Eksperci od marketingu twierdzą jednak, że to stan przejściowy: - Reklama nie dopuści do tego, żebyśmy się tak rozleniwili - uważa Sławek Wojtkowski z Warszawskiej Szkoły Reklamy. - Ktoś musi być aktywny; ktoś musi poszukiwać innowacji i wreszcie ktoś musi konsumować. A takie postawy reklama będzie lansować zawsze.

W plikach dźwiękowych dołączonych do artykułu znajdziesz nagrania z "4 do 4". Posłuchaj i dowiedz się na czym polega pozytywne lenistwo oraz dlaczego każdemu z nas należy się chwila relaksu.

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka praca psychologia
Czytaj także

Wojciech Eichelberger: najważniejsze w życiu są indywidualne poszukiwania

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 08:00
Chcesz spędzić święta samotnie? Zrób to. – Warto wyłamywać się z tradycji, jeśli oczywiście jesteśmy pewni, że to nasza droga – mówi Czwórce Wojciech Eichelberger, psycholog, psychoterapeuta i trener, autor książki „Życie w micie”, którą napisał wraz z Beatą Pawłowicz
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: brak motywacji jest problemem wyłącznie bogatych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
– Nawyki mają potężną moc i to już wiadomo od dawna – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. – A my jesteśmy sumą naszych nawyków, to one dają nam poczucie bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń