Miłosz Brzeziński: brak motywacji jest problemem wyłącznie bogatych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
– Nawyki mają potężną moc i to już wiadomo od dawna – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. – A my jesteśmy sumą naszych nawyków, to one dają nam poczucie bezpieczeństwa.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o sile nawyków (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński w Czwórce
Miłosz Brzeziński w CzwórceFoto: fot. Wojciech Kusiński

 Zdaniem Brzezińskiego, motywacja wcale nie jest wartością, na której da się cokolwiek budować długoterminowo. – Bo teraz motywacja jest, mam zapał, ale dwa dni później to mija – mówi gość Czwórki. – Chwile motywacji bardzo szybko odchodzą, a zbudowanie czegoś trwałego wyłącznie na niej jest niemal niemożliwe.

Człowiek jest sumą swoich nawyków. – Ludzie, którzy osiągają w życiu sukces twierdzą, że nie można się zastanawiać, czy masz na coś ochotę, tylko po prostu to robisz – mówi Brzeziński. – Trzeba rano wstać i zrobić to, co musimy zrobić. A motywacja, bądź jej brak, jest problemem wyłącznie bogatych ludzi.

Bo motywacja, zdaniem gościa Czwórki, to wielki entuzjazm, niepoparty ani pasją, ani wsparciem środowiska, ani gotowością na porażki. – Motywacja trwa zbyt krótko, by mogła przejść w nawyk - mówi Brzeziński.

Czytaj więcej: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

A, według eksperta, ludzie potrzebują w życiu rutyny. – Nasz mózg musi mieć wszystko poukładane – tłumaczy Brzeziński. – Wstajemy rano do pracy i nie zastanawiamy się nad tym, co robimy. Jedziemy do biura na "autopilocie".

Niestety, nawyki szybko stają się uzależnieniami. – Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie z nich sprawy, nie zwracamy uwagi na to, co robimy, dopóki ktoś nie zwróci nam na to uwagi – mówi Brzeziński.

Nawyki dają ludziom poczucie bezpieczeństwa. Czy dlatego właśnie tak trudno się ich pozbyć, i czy w ogóle należy się nad nimi zastanawiać? Dowiedz się więcej słuchając rozmowy z "Poranka OnLine", z psychologiem i trenerem osobistym Miłoszem Brzezińskim.

Zapraszamy do słuchania audycji  codziennnie, od poniedziałku do piątku, od 6 rano.

(kd)

Czytaj także

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:41
Nawiązywanie kontaktu i przełamywanie lodów w biznesie, albo sferze prywatnej to wbrew pozorom gra, którą, jeśli znasz jej zasady, bardzo łatwo jest wygrać. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:56
- Praca z założenia jest stresująca – mówi psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński, w Czwórce. – Bo przecież chodzi tam o to, żeby wydusić z nas maksymalnie dużo w taki sposób, by pracodawcy nie można było pozwać, czyli na tyle, na ile pozwala prawo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: w małych firmach rządzi ideologia, w dużych jest to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 11:00
Czy w biznesie jest miejsce na osobiste sympatie, poglądy polityczne albo wyrażanie opinii na przykład na temat orientacji seksualnej współpracowników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Napora o festiwalu Audioriver 2013

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 14:14
Organizatorzy Audioriver właśnie zaprezentowali kolejne dziewięć powodów, by w ostatni weekend lipca udać się do Płocka. Są to Paul Kalkbrenner live, Mr. Oizo, Karin Park live, Nymfo b2b Klute, Raresh, Xhin, Matador live i Julia Marcell. - Przed nami jeszcze co najmniej dwie porcje takich ogłoszeń - mówi Łukasz Napora, dziennikarz muzyczny Czwórki i rzecznik prasowy festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głos na wagę złota

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 14:00
Są głosy, które wpłynęły na losy świata i zmieniły bieg historii. Pierwszy raz ludzki głos zarejestrowano w 1860 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków wraca do domu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 13:59
- Od podstawówki nas uczą, że Kraków jest miastem artystów i oni mają specyficzny statut w tym mieście, są ludźmi oderwanymi od codziennego życia - mówi Tomasz Gutowski w kontekście wystawy prac krakowskich twórców "Powrót do domu".
rozwiń zwiń