X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sport to zdrowie? Nie zawsze...

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 08:00
Choć od dziecka słyszymy, że uprawianie sportu wydłuża życie, poprawia kondycję, ma zbawienny wpływa na zdrowie, okazuje się, że nie zawsze tak jest… - Jesli ktoś zaczyna przygodę ze sportem od zbyt intensywnych ćwiczeń, może dochodzić do poważnych kontuzji - przestrzega Michał Garnys, trener sztuk walki.
Audio
  • Sport to zdrowie? Nie zawsze... (4 do 4/Czwórka)
  • Dlaczego rezygnujemy z uprawiania sportu? Sonda wśród słuchaczy Czwórki (4 do 4/Czwórka)
Karina Terzoni i trener Tomek Romanowski pokazują jak przygotować swoje ciało do biegu. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń
Karina Terzoni i trener Tomek Romanowski pokazują jak przygotować swoje ciało do biegu. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń!Foto: Glow Images/East News

Według eksperta, Michała Garnysa, trenera przygotowania sportowego, który od 17 lat związany jest ze sportami walki, kontuzje wpisane są w uprawianie sportu i nieodłącznie z nim powiązane. Zwłaszcza, że, jak przyznaje gość Czwórki, dziś amatorów od zawodowych sportowców, niewiele już różni.

–  Aktualnie w Polsce jest mnóstwo wyścigów, maratonów – mówi Garnys. – Aby wystartować w którejś z tych konkurencji, trzeba mieć przygotowanie na poziomie profesjonalnym, trenować jak zawodowiec.  

W takich przypadkach o kontuzje nietrudno. A te mogą mieć bardzo poważne i długofalowe konsekwencje. Jak ich unikać? – Przede wszystkim mierząc siły na zamiary – mówi Garnys. – Jeśli ktoś przez 20 lat siedział za biurkiem i teraz zaczyna nagle biegać trzy razy w tygodniu ponad godzinę, bo stało się to modne, trening może okazać się dla niego… zbyt intensywny.

Jeśli popełnimy taki błąd, możemy spodziewać się m.in. naciągniętych mięśni i osłabionych stawów. – Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do urazów – przestrzega Garnys.

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone. – Nie jesteśmy gepardami, które są przystosowane do tego, by biegać. Jesteśmy ludźmi i nasze nogi mają spełniać inny cel – podsumowuje jedna z słuchaczek. Słuchacz Hubert zaś dodaje, że "sport to połamane kości, a nie twarz jak z reklamy".

By dowiedzieć się więcej o tym, od czego zacząć uprawiać sport sobie pomóc, a nie zaszkodzić, co robić, by uniknąć kontuzji i jak radzić sobie w przypadku, gdy już do nich dojdzie, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdrowa dieta, seks, aplikacja na smartfona? Sposoby na odchudzanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:00
Na wiosnę wszyscy zaczynamy baczniej przyglądać się sobie w lustrze. Nagle okazuje się, że tu i ówdzie przybyło nam odrobinę ciała i należałoby "wziąć się za siebie". Jak powrócić do zgrabnej sylwetki?"
rozwiń zwiń