Sport to zdrowie? Nie zawsze...

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 08:00
Choć od dziecka słyszymy, że uprawianie sportu wydłuża życie, poprawia kondycję, ma zbawienny wpływa na zdrowie, okazuje się, że nie zawsze tak jest… - Jesli ktoś zaczyna przygodę ze sportem od zbyt intensywnych ćwiczeń, może dochodzić do poważnych kontuzji - przestrzega Michał Garnys, trener sztuk walki.
Audio
  • Sport to zdrowie? Nie zawsze... (4 do 4/Czwórka)
  • Dlaczego rezygnujemy z uprawiania sportu? Sonda wśród słuchaczy Czwórki (4 do 4/Czwórka)
Karina Terzoni i trener Tomek Romanowski pokazują jak przygotować swoje ciało do biegu. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń
Karina Terzoni i trener Tomek Romanowski pokazują jak przygotować swoje ciało do biegu. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń!Foto: Glow Images/East News

Według eksperta, Michała Garnysa, trenera przygotowania sportowego, który od 17 lat związany jest ze sportami walki, kontuzje wpisane są w uprawianie sportu i nieodłącznie z nim powiązane. Zwłaszcza, że, jak przyznaje gość Czwórki, dziś amatorów od zawodowych sportowców, niewiele już różni.

–  Aktualnie w Polsce jest mnóstwo wyścigów, maratonów – mówi Garnys. – Aby wystartować w którejś z tych konkurencji, trzeba mieć przygotowanie na poziomie profesjonalnym, trenować jak zawodowiec.  

W takich przypadkach o kontuzje nietrudno. A te mogą mieć bardzo poważne i długofalowe konsekwencje. Jak ich unikać? – Przede wszystkim mierząc siły na zamiary – mówi Garnys. – Jeśli ktoś przez 20 lat siedział za biurkiem i teraz zaczyna nagle biegać trzy razy w tygodniu ponad godzinę, bo stało się to modne, trening może okazać się dla niego… zbyt intensywny.

Jeśli popełnimy taki błąd, możemy spodziewać się m.in. naciągniętych mięśni i osłabionych stawów. – Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do urazów – przestrzega Garnys.

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone. – Nie jesteśmy gepardami, które są przystosowane do tego, by biegać. Jesteśmy ludźmi i nasze nogi mają spełniać inny cel – podsumowuje jedna z słuchaczek. Słuchacz Hubert zaś dodaje, że "sport to połamane kości, a nie twarz jak z reklamy".

By dowiedzieć się więcej o tym, od czego zacząć uprawiać sport sobie pomóc, a nie zaszkodzić, co robić, by uniknąć kontuzji i jak radzić sobie w przypadku, gdy już do nich dojdzie, posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Zdrowa dieta, seks, aplikacja na smartfona? Sposoby na odchudzanie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:00
Na wiosnę wszyscy zaczynamy baczniej przyglądać się sobie w lustrze. Nagle okazuje się, że tu i ówdzie przybyło nam odrobinę ciała i należałoby "wziąć się za siebie". Jak powrócić do zgrabnej sylwetki?"
rozwiń zwiń