Rodzice zapominają, że to zabawa wychowuje dziecko

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:00
Najładniejsze, najmądrzejsze, biegle włada trzema językami i ma ciekawe hobby - który rodzic nie chciałby mieć takiego dziecka. Niestety nie zawsze kończy się na "chceniu" i czasami rodzice przelewają niespełnione ambicje na swoje potomstwo.
Audio
  • Małgorzata Ohme i Aleksander Zioło rozmawiają o modelach wychowywania dzieci (4 do 4/Czwórka)
Małgorzata Ohme i Aleksander Zioło
Małgorzata Ohme i Aleksander ZiołoFoto: Wojciech Kusiński

- Dzieci powinny iść swoja drogą, a nie realizować marzenia ojca, który chciał zostać tenisistą, ale mu nie wyszło - twierdzi jeden z naszych słuchaczy, ale zaproszona do studia psycholog i redaktor naczelna magazynu "Gaga", Małgorzata Ohme, tłumaczy, że nie jest to takie jednoznaczne. - W dyskusji na ten temat zawsze pojawiają się dwie skrajne postawy: albo bezstresowe wychowanie albo nadmiar zajęć. Tymczasem rodzice sami muszą sobie odpowiedzieć na pytanie co by było dobre dla dziecka, bo przecież maluch tego za nich nie zrobi. Ja jestem przeciwniczką nadmiernej ilości zajęć i wszystkim rodzicom przypominam, że dziecko rozwija się poprzez zabawę. Jeśli więc ograniczymy mu strefę wolnego rozwoju to możemy przegapić coś niezwykle cennego.

Z badań wynika, że polscy rodzice stają się coraz bardziej postępowi, a matki wykazują się dużo bardziej liberalnym podejściem niż konserwatywni ojcowie.

- Rodzice zdają się coraz bardziej rozumieć fakt, że dziecko ma prawo do własnych oczekiwań i własnych wyobrażeń. A że nadal jesteśmy społeczeństwem na dorobku, to ciągle też mamy ambicje, żeby więcej osiągnąć. I to ma proste przełożenie na projekcje dotyczące dzieci - mówi Aleksander Zioło z Warsztatów Analiz Socjologicznych.

kul

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Zawadzka: dajesz dziecku klapsa, bo jesteś bezsilny

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 10:02
- Reagujemy, gdy na ulicy mężczyzna bije kobietę, gdy rodzic bije dziecko zwykle odwracamy głowę - mówi Dorota Zawadzka i zachęca do reagowania, również w takich sytuacjach, bo przecież klaps to też bicie.
rozwiń zwiń