Anatomia kłótni. Spory są w życiu potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 12:00
Niektórzy krzyczą i rzucają ciężkimi przedmiotami, inni tłumią emocje, a wątpliwości rozwiązują po cichu, w myślach. – Idziemy na wojnę, gdy czujemy, że druga strona niesprawiedliwie nas ocenia – uważa psycholog Piotr Mosak, w Czwórce.
Audio
  • Kłótnie w mistrzowskim stylu, czyli… wśród Włochów, a także słuchaczy Czwórki – materiał Elżbiety Burzy(4 do 4/Czwórka)
  • Dlaczego się kłócimy i co dobrego może tych kłótni wyniknąć? - rozmowa z psychologiem, Piotrem Mosakiem (4 do 4/Czwórka)
Anatomia kłótni. Spory są w życiu potrzebne?
Foto: Glow Images/ East News

Kłótnie "w stylu włoskim" są niemal legendarne na całym świecie. Okazuje się, że to, jak Włosi wzajemnie przerzucają się argumentami, stanowi rytuał. – Są pełne gestów, dość głośne – opowiada Julia Wolner, magazyn o Włoszech "La Rivista". – Kłótnia mężczyzny i kobiety to teatr: jeden z partnerów krzyczy, potem odwraca się i udaje, że odchodzi. Robi kilka kroków, wraca, znowu coś krzyczy, po czym odchodzi. To powtarza się trzy, cztery razy. Po tym można poznać włoską parę.

W Polsce wygląda to nieco inaczej. – Kłótnia to obrażanie się, przysłowiowy foch – kwituje jedna z słuchaczek Czwórki. – U nas raczej tłuczenia talerzy nie słychać – wtóruje jej słuchacz. Zdaniem słuchacza Chrisa zaś, by poznać człowieka naprawdę, trzeba zobaczyć, jak się kłóci, a potem, w jaki sposób stara się osiągnąć porozumienie.

Kłótnie najczęściej zaczynają się wtedy, gdy jedna ze stron dokonuje oceny, przekazuje informacje, a druga czuje się zaatakowana, oraz uważa że jej system wartości został naruszony – uważa Piotr Mosak, psycholog. – Można kłócić się naprawdę o drobiazgi, bo w momencie, gdy zaczynamy traktować się wzajemnie jak wrogowie, przestajemy się nawzajem słuchać. Najgorzej jest wtedy, gdy czujemy, że ktoś nas niesprawiedliwie ocenia. Wówczas idziemy na wojnę.

Zdaniem eksperta tak "rozpędzonej" osoby właściwie nie da się już zatrzymać. – Możemy "stanąć z boku" i dać się wykrzyczeć – mówi Mosak. I choć wymaga to nadludzkiej cierpliwości, zdaniem gościa Czwórki, na tym właśnie m.in. polega życie.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia roter
Czytaj także

Marta Niedźwiedzka: rozstanie to nie koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 15:03
Zakończenie emocjonalnej relacji z drugim człowiekiem nie jest sprawą ani przyjemną ani łatwą. Dlatego ważne jest, żeby zrobić to w sposób jak najmniej bolesny dla każdej ze stron.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef kuchni: mężczyźni gotują impulsywnie, kobiety są bardziej dokładne

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2013 19:05
Czy płeć ma wpływ na podejście do gotowania i kto tak naprawdę rządzi dziś w kuchni - odpowiada szef kuchni i pasjonat gotowania Tomasz Woźniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: im bardziej sie zakazuje, tym apetyt rośnie, także na narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 11:00
Legalizacja narkotyków to temat, który nie traci na aktualności. A wręcz odwrotnie za każdym razem gdy wraca do debaty wzbudza więcej emocji. Tym razem na problem spojrzeliśmy fachowym okiem Miłosza Brzezińskiego.
rozwiń zwiń