"Walka z narkomanią w Polsce to fikcja"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 15:00
Panuje u nas narkofobia, a walka z narkomanią odbywa się kosztem praw obywatelskich i na przekór naukowym dowodom. To sprawia, że jest ona nieskuteczna - takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Biuro Rzecznika Praw Uzależnionych.
Audio
  • Jakie wnioski na temat walki z narkomanią płyną z raportu Biura Rzecznika Praw Uzależnionych? (4 do 4/Czwórka)
Walka z narkomanią w Polsce to fikcja
Foto: Glow Images/East News

- Narkofobia to nieracjonalny lęk przed narkotykami, który powoduje, że reagujemy na nie nieadekwatnie. A więc często strzelamy z armaty do wróbla - tłumaczy współautor raportu, Jacek Charmast. - I to jest sedno problemu polskiego prawa - puentuje.

Z przytoczonych w raporcie statystyk wynika, że typowy przestępca narkotykowy jest mężczyzną przed 30. rokiem życia, zatrzymanym za posiadanie marihuany w ilości... 3 gramów.  Najczęściej studiuje, albo uczy się w szkole średniej. I choć w Polsce istnieje prawo, które pozwala prokuratorowi umorzyć postępowanie i odstąpić od ścigania takich osób za małą ilość narkotyków, to w tylko w 11 % spraw do tego dochodzi.

- Grupy poszkodowane zaczęły się zrzeszać w duży ruch protestu, który paradoksalnie popularyzuje marihuanę - mówi koordynator z Biura Rzecznika Praw Uzależnionych. - Przeanalizowaliśmy zapisy prawne, które wprowadzono w 2000 roku, i już wiemy, że błędem było podniesienie wysokości kar oraz zamknięcie dyskusji na temat modelu leczenia osób uzależnionych - dodaje.

Terapeuta Tomasz Harasimowicz mówi z kolei: - Żyjemy w dość specyficznie poukładanym systemie politycznym i uważam, że narkomania jest bardzo nieszczęśliwie wykorzystywana przez władzę. Bo gdyby politycy rzeczywiście chcieli odnieść się do badań, powinni nowelizować ustawę i zająć się tym, jak chronić osoby chore, oraz jak stanowić prawo, by było ono zgodne z konstytucją - podkreśla.

Autorzy raportu chcą natomiast dekryminalizacji posiadania nieznacznych ilości narkotyków przeznaczonych na własny użytek sprawcy na wzór rozwiązań portugalskich. Postulują też zwiększenie nakładów na leczenie ambulatoryjne i legalizację uprawy marihuany do celów medycznych.

kul

Jacek
Jacek Charmast i Tomasz Harasimowicz


 


Zobacz więcej na temat: Czwórka narkotyki psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uzależnienia - czy żyjemy w czasach iluzji?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2013 18:15
Zdarza się, że ucieczką od tego, co spotyka nas w życiu są używki. Często wydają się niewinne i niegroźne, jednak prawda jest taka, że potrafią podstępem odbierać nam wolność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ładniejsi mają lepiej w życiu? Odpowiada chirurg plastyczny

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:20
Z różnych badań wynika, że ludziom ładniejszym przypisujemy wyższą inteligencję, dodajemy wartość domniemaną – mówił dr Dariusz Tarczyński, odpowiadając na pytanie – operacje plastyczne to próżność, czy skuteczny sposób na kompleksy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: w obliczu kamery chętnie zrzekamy się intymności

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 07:45
Przestrzeń osobista traktowana jest jako przedłużenie ciała człowieka i zależy od norm obowiązujących w danej kulturze. Czy jesteśmy w stanie bez niej żyć? I dlaczego tak chętnie rezygnujemy ze swojej intymności?
rozwiń zwiń