Czy Polacy nie potrzebują sztuki? "Dziś wystarczy internet"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:00
Według ostatnich badań GUS ponad połowa Polaków otwarcie przyznaje się do tego, że kultura i sztuka nie są im do niczego potrzebne. Nasze wydatki na tę dziedzinę życia sprowadzają się do opłat za kablówkę i Internet.
Audio
  • Rozmowa z Bogną Świątkowską, Przemkiem "Trustem" Tuścińskim i Anną Wieczorek o tym, czym jest dziś kultura, i czy rzeczywiście jej nie p[otrzebujemy (4 do 4/Czwórka)
  • Jak często wydajemy pieniądze na kulturę i czy dziś, by naprawdę cieszyć się magią teatru, wystarczy… włączyć komputer z dostępem do internetu? – rozmowa z Bartoszem Chacińskim (4 do 4/Czwórka)
By zobaczyć niektóre z eksponatów Musee dOrsay nie trzeba wcale wybierać się do Paryża. Wystarczy kliknąć.
By zobaczyć niektóre z eksponatów Musee d´Orsay nie trzeba wcale wybierać się do Paryża. Wystarczy kliknąć.Foto: Glow Images/East News

Na rzeczy poważniejsze i bardziej kojarzone z kulturą, np. wizyty w muzeach, czy teatrach, zostają nam grosze. – W 2012 roku średnio Polacy wydawali na kulturę 428,28 złotych - mówi Bartosz Chaciński z tygodnika "Polityka". - W przeliczeniu na bilety na imprezy kulturalne, to jest na przykład dwukrotne pójście całej rodziny na koncert w filharmonii, albo wysłanie jednego z jej członków na duży festiwal muzyki rockowej.

Słuchacze Czwórki przyznają jednak, że z kulturą są raczej za pan brat. - Staram się jak najczęściej korzystać z wydarzeń, na które wstęp jest bezpłatny. Raz w miesiącu pozwalam sobie na wydatek i chodzę na przykład do kina, bądź na koncert - wylicza jeden z nich. - Miesięcznie na kulturę wydaję około 200 złotych - mówi słuchaczka. - Ja tylko 50 złotych - dodaje jej kolega.

Zdaniem Chacińskiego problem polega na tym, że w ciągu ostatnich lat w Polsce zmieniło się pojmowanie kultury. - Znaczna część wydatków, które definiujemy jako te, na kulturę, to pieniądze przeznaczone na internet - mówi ekspert. - Bo dziś wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się w formie cyfrowej.

Jak przyznaje Bogna Świątkowska Fundacji "Bęc. Zmiana" kultura wciąż ewoluuje, więc sieć, której użytkownicy mogą odbierać przekazy i reagować na nie praktycznie natychmiast po ich stworzeniu, jest świetnym jej nośnikiem. - Kultura jest żywa, przybiera różne formy - mówi gość "4 do 4". - Ujawnia się także dzięki artystom, którzy żyją i tworzą tu i teraz. Nie wystarczy więc czytać Sienkiewicza, bądź Mickiewicza, by móc uważać się za człowieka kulturalnego. A internet jest medium, dzięki któremu docierać można do największej ilości osób.

Według Anny Wieczorek z Narodowego Centrum Kultury Polakom brak przede wszystkim… edukacji kulturalnej. - Nie wystarczy wprowadzić w szkołach podstawowych czy gimnazjach lekcji muzyki, czy plastyki - mówi gość Czwórki. - Powinni je także prowadzić ludzie, którzy mają do tego odpowiednie predyspozycje.

(kd)

Czytaj także

Muzeum Utracone: za każdym utraconym dziełem sztuki kryje się fragment historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:30
- Polska straciła 75% dziedzictwa narodowego. My pokazujemy rzeczy, które moglibyśmy jeszcze odzyskać - mówi Anna Zimecka i zaprasza do Muzeum Utraconego - największego muzeum Rzeczpospolitej, które istnieje tylko w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolorowe miasto? "Warto zmieniać świat wokół siebie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:30
Kraków, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław – to miasta, których mieszkańcy chcą zmian. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że "Polakom nic się nie chce", okazuje się, że wielu naszych rodaków, ma ochotę, by robić rzeczy wyjątkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graffiti - sztuka ulicy, czy przejaw bezmyślnego wandalizmu?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 15:12
Obraźliwe hasła na murach, wojny na słowa toczone pomiędzy kibicami różnych klubów, rasistowskie napisy i symbole. Czy wystarczy je po prostu zamalować, by problem sam zniknął? - Większość ludzi ich nie chce, ale nikt nie wie, jak z nimi walczyć - mówią goście Czwórki.
rozwiń zwiń