Muzeum Utracone: za każdym utraconym dziełem sztuki kryje się fragment historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:30
- Polska straciła 75% dziedzictwa narodowego. My pokazujemy rzeczy, które moglibyśmy jeszcze odzyskać - mówi Anna Zimecka i zaprasza do Muzeum Utraconego - największego muzeum Rzeczpospolitej, które istnieje tylko w sieci.
Audio
  • O działalności Muzeum Utraconego opowiada Anna Zimecka (Czwórka/Stacja Kultura)
Prezentacja zbiorów Muzeum Utraconego w Krakowie
Prezentacja zbiorów Muzeum Utraconego w KrakowieFoto: mat. prasowe/Muzeum Utracone

Zadaniem Muzeum Utraconego jest poszukiwanie nowych sposobów popularyzowania wiedzy na temat utraconego dziedzictwa narodowego i szukanie możliwości dotarcia do zaginionych, szczególnie w czasie II wojny światowej, obiektów kultury.

- Gdyby wszystko to, co znajduje się w naszym wirtualnym muzeum znajdowało się w realnie istniejących placówkach to muzea miałyby dużo większe zasoby i byłyby atrakcyjnymi celami podróży dla zagranicznych turystów - mówi Anna Zimecka, wiceprezes Ad Artis Fundacji Sztuki. - Nie mielibyśmy do zaoferowania tylko "Damy z łasiczką", ale też płótna np. Rafaela.

Wraz z początkiem sierpnia do wirtualnych zbiorów muzeum dołączyła nowa letnia kolekcja "Damą być".

- Na ekspozycji pokazujemy siedem obrazów kobiet w pięknych strojach oraz przedmioty, które codziennie damom towarzyszyły. Są to m. in. koronkowy kołnierzyk z XVII wieku  i grzebień z XX-lecia międzywojennego  - wymienia gość "Stacji Kultura". - Nie chcemy, żeby nasze wystawy były nudne i martyrologiczne. Zależy nam, żeby ludzie zobaczyli jakie fantastyczne rzeczy kiedyś istniały i były naszą własnością.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukradł 239 dzieł sztuki - wyrok: 3 lata

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 10:00
Stéphane Breitwieser uwielbiał flamadzką sztukę z XVI i XVII wieku. Takie obrazy wynosił z mało znanych muzeów. Ukradł 239 dzieł, części nie odnaleziono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata "Olek" Oleksiak: mistrzyni szydełka dzierga dla Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 10:00
Ubrała byka na Wall Street, szydełkowała dla brytyjskiej rodziny królewskiej, w łódzkiej Manufakturze wydziergała pokrowiec na lokomotywę. Kim jest Agata "Olek" Oleksiak?
rozwiń zwiń