Dzielenie się opowieścią to podstawowa potrzeba człowieka

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 17:15
- Moje muzeum powstało też z potrzeby pokazania, że w innych kulturach, uznawanych przez nas za prymitywne ludzie żyją podobnymi wartościami, jak my - mówi Michał Malinowski, dyrektor i kustosz muzeum Bajek Baśni i Opowieści.
Audio
  • Michał Malinowski, dyrektor i kustosz Muzeum Bajek Baśni i Opowieści opowiada o znaczeniu opowieści w naszej kulturze - materiał Aleksandry Opali (Czwórka/4 do 4)
Dzielenie się opowieścią to podstawowa potrzeba człowieka
Foto: Glow Images/East News

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści gromadzi unikalne zbiory wielu światowych tradycji ustnych, a poprzez nową formę myślenia o eksponacie, wystawie i zwiedzającym prezentuje unikalną kolekcję tego, co do tej pory było nieuchwytne, a co stanowi dorobek wielu światowych kultur.

- W 1997 roku byłem Papui-Nowej Gwinei. Tam odkryłem tradycyjnych opowiadaczy bajek. To co mnie zaskoczyło, to nie treść opowieści, ale to jak jej bohater dochodził na brzeg oceanu i usłyszał śpiew, jakiś dziwny głos dochodzący z morza i nagle cała wioska zaczęła śpiewać - mówi Michał Malinowski, dyrektor i kustosz muzeum Bajek Baśni i Opowieści. - Ci kanibale też opowiadają, bo to jest najbardziej podstawowa potrzeba człowieka, żeby dzielić się opowieścią - dodaje.

Koncepcja muzeum jest oparta o coś ulotnego, o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Placówka od ponad 10 lat skupia słuchaczy, osoby, które są zainteresowane bajkami, baśniami i opowieściami. Jest miejscem spotkań ludzi z najróżniejszych części świata.

Michał Malinowski na potrzeby swojego muzeum rozpoczął podróże i poszukiwanie opowiadaczy. Nagrywa ich opowieści, a aktualnie pracuje nad udostępnieniem ich szerszej publiczności.

Ulubioną bajką polską Michała Malinowskiego jest legenda o Smoku Wawelskim, którą uważa za wciąż aktualną.

(pj)

Zobacz więcej na temat: bajki Czwórka muzeum

Czytaj także

Najstarsza bajka Disneya wciąż jest najpiękniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 16:26
Czerwona kokarda, granatowo-zółta sukienka, wokół las, rozśpiewane ptaki i... krasnoludki. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" to pierwsza pełnometrażowa animacja z wytwórni filmowej Walta Disney’a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Korę i Fronczewskiego nie ma mocnych

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 19:08
W polskiej wersji językowej możemy usłyszeć takie gwiazdy, jak Piotr Adamczyk, Karolina Gruszka, czy Stanisław Tym. Projektantkę mody zagrała Kora. - Niesłychanie wyrazista osoba, mały wielki człowiek, apodyktyczna i słodka – opowiada o swojej postaci piosenkarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Toy Story 3": najsmutniejsza ze wszystkich części

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:09
Są filmy, z których nie wyrasta się nigdy. Do nich należy saga "Toy Story", animowana bajka, której trzecia część pojawiła się w kinach 3 lata temu, a czwarta będzie miała premierę w 2015 roku, czyli w 20. rocznicę nakręcenia pierwszej części.
rozwiń zwiń