Polskie Radio
Section05
bajki dla dzieci

O zabawkach z całego świata w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom

W Krynicy-Zdroju czeka ponad 3500 wyjątkowych eksponatów, dawnych zabawek i przedmiotów związanych z dzieciństwem, które zostały zebrane z całego świata od XIX w aż po lata 90. XX w. To ekspozycja, która zajmuje ponad 250 m2. Warto ją nie tylko zobaczyć, ale również posłuchać w "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci motyle biologia przyroda

"Najlepszy moment" i najlepsi młodzi twórcy w Polskim Radiu Dzieciom

"Najlepszy moment" to hasło, które przyświecało wszystkim młodym twórcom 33. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży. Jednak aby nieco utrudnić zadanie młodym pisarzom dodano, że słowa te muszą się odnosić do obrazu, który stworzyli Dorota Goleniewska-Szelągowska i Eugeniusz Szelągowski pt."Chłopiec z gitarą".
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Wspólne czytanie z dzieckiem. Dlaczego to takie ważne?

Zdaniem psychologów głośne czytanie dzieciom obniża stres, agresję i podatność na depresję, a dodatkowo jeśli wejdzie nam w nawyk buduje silne więzi i oczywiście wspólne wspomnienia, bo bajki z dzieciństwa pamięta się przecież całe życie! Jak wygospodarować 10 min na codzienne czytanie lub opowiadanie bajek? Podpowiemy w Poranku w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ bajki dla dzieci historie

Magia starych Dobranocek w "Kulturotece"

Gąska Balbinka, Miś Uszatek czy Koziołek Matołek to bohaterowie tych bajek, które przeszły już do historii. Bardzo szybko można jednak wrócić pamięcią do ich niesamowitych przygód - wybierając się do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Po świecie bajek oprowadziła Martynę Chuderską i wszystkich Słuchaczy "Kulturoteki" pani Aleksandra Jabłkowska.
Zobacz więcej na temat:  kultura dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturoteka bajki dla dzieci

Niezwykłe bajki i baśnie z całego świata

Gościem audycji "Jedynka Dzieciom" była Agnieszka Wasztyl, dziennikarka i podróżniczka. W Radiu dla Ciebie prowadzi audycję o podróżach "Niezwykłe podróże". Jest także zbieraczką baśni i bajek. W jej kolekcji są baśnie, o których świat nie słyszał: meksykańskie, brazylijskie, kubańskie, bajki Indian, wietnamskie, chińskie, indyjskie, perskie, arabskie, krajów Kaukazu, z dalekiej Syberii.
Zobacz więcej na temat:  bajki bajki dla dzieci baśnie literatura książki KSIĄŻKA

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie na czas ferii zimowych

W sercu Rzeszowa, w pobliżu rynku, znajduje się Muzeum Dobranocek. To jedyna tego typu placówka w Polsce, która gromadzi unikatowe zbiory związane z historią polskiej i zagranicznej animacji dla dzieci, sięgając od najstarszych wieczornych emitowanych w pierwszym programie Telewizji Polskiej. To miejsce powstało dzięki pomysłowi Wojciecha Jamy, który przekazał swoje eksponaty jako dar dla przyszłych pokoleń. O szczegółach oferty dla dzieci na czas ferii opowiedziała Renata Cieplik - kustosz muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe muzeum kultura dla dzieci Rzeszów bajki dla dzieci radio dla dzieci

"Akademia pana Kleksa". Jan Brzechwa i historie podszyte grozą

– Utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku. Czy "Akademia pana Kleksa", najsłynniejsza książka tego pisarza, należy do dzieł przeznaczonych zarówno dla młodych odbiorców, jak i właśnie dla dorosłych? Najnowsza adaptacja filmowa "Akademii" jest dobrą okazją, by przyjrzeć się tej przedziwnej bajce.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa II wojna światowa dzieciństwo KSIĄŻKA baśnie bajki dla dzieci psychologia fantastyka

Premiera słuchowiska "Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców"

Polskie Radio Dzieciom i Bieszczadzki Park Narodowy zapraszają na słuchowisko "Ryś Pędzelek i wyprawa dzikich odkrywców", czyli najnowsze dzieło z cyklu "Dzikich słuchowisk". Czas na nowe przygody naszego cętkowanego bohatera. Premiera słuchowiska w Polskim Radiu Dzieciom jest prezentem noworocznym dla słuchaczy. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko dla dzieci premiera radio dla dzieci radio dla rodziców bajki dla dzieci Dzikie słuchowiska PRD - Przygoda wielka Rysia Pędzelka

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Premiera spektaklu "Małgosia i Jaś" na 95 urodziny Teatru Baj

Warszawski Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce zaprasza na premierę bardzo wyjątkowego polsko-kanadyjskiego spektaklu "Małgosia i Jaś" Suzanne Lebeau, który wyreżyseruje Gervais Gaudreault. Spektakl zostanie zaprezentowany podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 95-lecia Teatru Baj. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci spektakle dla dzieci premiera bajki dla dzieci

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodzona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Mieczysław Czechowicz. "Został głos, który się pamięta"

- Mieczysław Czechowicz zrósł się z bajką dla dzieci, która powstała w złotym okresie polskiej animacji - powiedziała prof. Barbara Osterloff. – Został głos, który się pamięta. 32 lata temu zmarł jeden z najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i wspaniałym głosem, który dzięki "Misiowi Uszatkowi" towarzyszył w dzieciństwie większości Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski Barbara Osterloff Kabaret Starszych Panów bajki dla dzieci Edward Dziewoński Mieczysław Czechowicz

Gdzie leży wioska Smerfów? 25 czerwca to Światowy Dzień Smerfów

25 czerwca to Światowy Dzień Smerfa. Tego dnia urodził się Pierre Culliford, belgijski rysownik komiksowy, który wpadł na pomysł wykreowania Smerfów. Peyo, bo taki był jego pseudonim, stworzył serię komiksów, a w jednej z historii osadził niebieskie skrzaty, czyli Smerfy. Oprócz komiksów, popularność Smerfom przyniosły także seriale i filmy.
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska