Polskie Radio
Section05
bajki dla dzieci

Mieczysław Czechowicz. "Został głos, który się pamięta"

- Mieczysław Czechowicz zrósł się z bajką dla dzieci, która powstała w złotym okresie polskiej animacji - powiedziała prof. Barbara Osterloff. – Został głos, który się pamięta. 32 lata temu zmarł jeden z najbardziej lubianych aktorów polskiej sceny, obdarzony niepospolitym wdziękiem i wspaniałym głosem, który dzięki "Misiowi Uszatkowi" towarzyszył w dzieciństwie większości Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski Barbara Osterloff Kabaret Starszych Panów bajki dla dzieci Edward Dziewoński Mieczysław Czechowicz

Gdzie leży wioska Smerfów? 25 czerwca to Światowy Dzień Smerfów

25 czerwca to Światowy Dzień Smerfa. Tego dnia urodził się Pierre Culliford, belgijski rysownik komiksowy, który wpadł na pomysł wykreowania Smerfów. Peyo, bo taki był jego pseudonim, stworzył serię komiksów, a w jednej z historii osadził niebieskie skrzaty, czyli Smerfy. Oprócz komiksów, popularność Smerfom przyniosły także seriale i filmy.
Zobacz więcej na temat:  bajki dla dzieci radio dla dzieci Martyna Chuderska

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca zdrowie dziecka

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

"Góry nadziei". Bajka edukacyjna, która daje nadzieję na zdrowie

"Góry Nadziei" to bajka edukacyjna Marcina Mortki, która trafia do dzieci i ich rodziców wraz z maskotką Jelonka Janka. Bajka, a także audiobook mają przygotować dzieci na długotrwały i niełatwy proces leczenia oraz dać nadzieję na zdrowie. – Jest to bardzo dobre narzędzie do pracy z chorymi dziećmi, ale również z ich rodzicami – mówiła Monika Mrozowska – aktorka czytająca audiobook.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci terapia zdrowie

Fenomen animacji i bajkowe postaci, przy których wychowywały się pokolenia

Filmowe produkcje animowane od lat wpływają na kształtowanie wyobraźni i wrażliwości najmłodszych. Animacje i kreskówki towarzyszą całym pokoleniom i często oglądane są nawet przez dorosłych. Co wpływa na ich fenomen? Jak podejście do filmu animowanego zmieniło się na przestrzeni lat? – sprawdziliśmy w audycji "Pora na Trójkę".
Zobacz więcej na temat:  Trójka filmy animowane kino dzieci bajki dla dzieci Piotr Firan

Wanda Chotomska. "Była Tuwimem, Brzechwą i Makuszyńskim w spódnicy"

Urodona 26 października 1929 roku Wanda Chotomska należała do grona najpopularniejszych polskich poetek piszących dla najmłodszych. Była autorką kilkuset wierszy, scenariuszy bajek, spektakli teatralnych i telewizyjnych, w tym kultowej dobranocki "Jacek i Agatka". Dzięki jej inicjatywie powstał również słynny Order Uśmiechu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura Wanda Chotomska bajki dla dzieci bajki II wojna światowa literatura polska książki książki dla dzieci dzieci dzieciństwo

Jak wyłączyć dziecku bajkę bez awantury?

Przez pierwsze lata emocje dziecka po wyłączeniu bajki są silne. Wszystko przez to, że podczas oglądania w mózgu malucha tworzą się fale alfa, które mają działanie rozluźniające. Po wyłączeniu poziom ten gwałtownie spada, a dziecko zaczyna się czuć źle i reaguje płaczem oraz krzykiem. Istnieją sposoby, żeby zminimalizować negatywne emocje, które pojawiają się po zakończeniu oglądania bajki. Przedstawiła je Dominika Słowikowska w audycji "Stefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica multimedia telewizja bajki dla dzieci radio dla dzieci dzieci

Czesław Janczarski był ojcem Jacka Janczarskiego i Misia Uszatka

111 lat temu, 2 września 1911 roku, urodził się w Hruszwicy na Wołyniu jeden z najsłynniejszych polskich bajkopisarzy i poeta dziecięcy Czesław Janczarski. Trzeba przyznać, że wymyślona przez niego postać Misia Uszatka rozweselała całe pokolenia Polaków, a do tego jeszcze był ojcem znanego pisarza i satyryka Jacka Janczarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Janczarski poezja literatura dziecięca bajki dla dzieci

Śladami Białego Królika. 157 lat temu wydano powieść "Alicja w Krainie Czarów"

Mija 157 lat od publikacji książki "Alicja w Krainie Czarów" – powieści, w której nic nie jest takie, jak nam się wydaje. Bowiem w Krainie Czarów, stworzonej przez Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), nie obowiązują żadne reguły z realnego świata. Czy dzieło z 1865 roku jest odzwierciedleniem dziecięcej wyobraźni, czy może satyrą na świat dorosłych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka bajki bajki dla dzieci bajka dzieciństwo Lewis Carroll KSIĄŻKA literatura książki dla dzieci kino serial Andrzej Sapkowski