Najstarsza bajka Disneya wciąż jest najpiękniejsza?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 16:26
Czerwona kokarda, granatowo-zółta sukienka, wokół las, rozśpiewane ptaki i... krasnoludki. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" to pierwsza pełnometrażowa animacja z wytwórni filmowej Walta Disney’a.
Audio
  • Historia "Królewny Śnieżki" w cyklu "Niezła bajka"

Nad filmem pracowało przez 3 lata ponad 250 grafików. Narodził się obraz, który dał początek najbardziej popularnemu kanonowi animacji w historii kina. Premiera miała miejsce 1937 roku, a 2 lata po tym wydarzeniu Walt Disney otrzymał 1 większą i 7 mniejszych złotych statuetek Oskara, w kategorii Nagroda Specjalna. Wręczyła ją 9-letnia wówczas Shirley Temple.

Scenariusz "Królewny Śnieżki" oparty został na jednej z baśni Braci Grimm. Do dziś produkcja ta uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w historii kina animowanego.

Więcej bajek, które zawojowały świat w cyklu "Niezła bajka"

Do Polski film trafił 1937 roku. Głos Królewnie Śnieżce dała Maria Modzelewska, a Królowej - Leokadia Pancewiczowa.

/

Okazuje się jednak, że w ówczesnym dubbingu legendarne zdanie "Lustereczko, lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?" brzmiało zupełnie inaczej. Przede wszystkim lustereczko było… "zwierciadłem". Co jeszcze się zmieniło?  

Dowiedz się więcej, słuchając całej rozmowy z Błażejem Prośniewskim z audycji "Stacja Kultura" .

(kd)

Czytaj także

60-letni Piotruś Pan wciąż w świetnej formie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 15:48
Przenosimy się do krainy Nibylandii, gdzie marzenia się spełniają, nie ma dorosłych, a dzieci są szczęśliwe i mają mnóstwo przygód. Poznajcie Piotrusia Pana!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pocahontas: miłość kontra racjonalizm

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 14:55
To już 33. film z wytwórni Walta Disneya. Historia miłości Indianki do białego mężczyzny, który przybywa by podbijać nowe tereny, jest mocno zakorzeniona w amerykańskiej popkulturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezła bajka: Merida o rudych włosach i rudym charakterze

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 13:31
"Merida Waleczna" niedawno gościła na ekranach polskich kin, teraz jest już na blu-rayu. To dla realizacji tej bajki zrewolucjonizowano wszystkie programy graficzne w studiu Pixar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zuchwała żaba, śpiewające aligatory i księżniczka

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2013 13:31
"Księżniczka i żaba" to dowód na to, że klasyczna animacja bije na głowę komputerowe bajki ze studia Disney'a. W dodatku to musical!
rozwiń zwiń