Karaiby: raj na ziemi nie tylko dla celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:50
Wyspy Karaibskie to jeden z najciekawszych kierunków turystycznych na świecie. Świecące pełnym blaskiem słońce, krystalicznie czysta woda to nie wszystkie atuty tego regionu. Jego urokowi nie oparli się oczywiście celebryci.
Audio
  • Karaiby nikogo nie pozostawią obojętnym (Czwórka/4 do 4)
Bahamy, Wyspy Karaibskie
Bahamy, Wyspy KaraibskieFoto: Glow Images

Pierwszym miejscem, do którego zaprosili rozmówcy "4 do 4", jest wyspa Barbuda, wchodząca w skład Antigua i Barbuda - wyspiarskiego państwa na Morzu Karaibskim, w archipelagu Małych Antyli. Znajduje się tam tylko jedna miejscowość Codrington.
- Barbuda ujęła mnie taką pustką i sztuką robienia niczego - mówi Kamil Majewski, szef portalu mojekaraiby.eu. - Myśmy tam przypłynęli pierwszy raz trzy albo cztery lata temu na katamaranie. Na pytanie "co tutaj robić?", tubylec odpowiedział "nic nie musicie robić". Tam jest przebajkowo, przecudownie, wspaniała woda, plaże. Jest tam wszystko to, czego potrzebuje Europejczyk, by odpocząć w cudnym miejscu. Sama Barbuda to niewielka wysepka, której mieszkańcy nie zajmują się w zasadzie niczym poza turystyką. Cenią sobie spokój, nocne imprezy raczej nie wchodzą w grę. Cel wyjazdu numer jeden to odpoczynek. Do zwiedzania nie jest dużo, ale wrażenia są niesamowite.
Radek Lewandowski, pilot wycieczek, Karaiby zna na wylot. Na wstępie zdradza nam, jak najlepiej i najszybciej się tam dostać z lotniska w Warszawie.
- Mamy bardzo dużo wyborów - ochoczo rozpoczyna opowieść przewodnik. - Możemy polecieć do Meksyku, Stanów Zjednoczonych, ale i bezpośrednio na Karaiby. Możemy polecieć oczywiście do Hawany na Kubę, czarterem na Dominikanę. Jest naprawdę wiele sposobów, bilety zaczynają się od 1200 zł, więc można powiedzieć, że Karaiby są tanie.
Nie powinno nas zdziwić, jeśli po wylądowaniu na Dominikanie czy Haiti usłyszymy... polskie przekleństwa. - To jest historia z 1802 roku - tłumaczy Lewandowski. - Wtedy to trzy brygady Legionów Napoleońskich pojechały wyzwalać Haiti, pomagać Napoleonowi, wielu naszych rodaków było tam i uczyło miejscowych przekleństw. Delikatnych.
Karaiby to mnóstwo wysp i niezliczona ilość wysepek, niesamowicie urokliwych i przyjaznych turystom przez praktycznie cały rok. Nic dziwnego, że wielu celebrytów właśnie tam spędza wakacje, a nawet kupuje domy. Ba, niektórzy decydują się kupić całą wyspę! Johnny Depp jest właścicielem prywatnej wyspy Little Hall’s Pond Cay, niedaleko swój mały raj na ziemi ma wielka gwiazda muzyki pop lat 90. Mariah Carey. David Copperfield wysp na Bahamach posiada aż 11, robiąc z tego świetny interes.

Poznaj z Czwórką najpiękniejsze zakątki świata <<<
Większości z nas na zakup własnej wyspy ani nawet domu na Karaibach raczej nie stać, ale może jest szansa chociaż na urlop tam? - Myślę, że dwa tygodnie urlopu można zaplanować już za pięć tysięcy złotych - zachęca Lewandowski.
Najwyższa więc pora zacząć oszczędzać.
(ac)

Czytaj także

Daleka egzotyka Australii - tam wszystko stoi na głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:00
- Eukaliptusy są podobne do naszej wierzby, ale to, co zadziwia to różnobarwne ptaki kryjące się w ich liściach - mówi Liliana Trzpil, która do Australii pojechała by zobaczyć całkowite zaćmienie słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsylia słynie z muzeów i produkcji... mydła

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 18:00
Nie trzeba jechać do Los Angeles, czy Nowego Jorku żeby obejrzeć dobry street art. Bajecznie kolorowe murale i graffiti zdobią także domy w niektórych rejonach Marsylii. Zwiedzimy tam także wspaniałe muzea i kupimy... tradycyjne mydło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bhutan - zagrożona kraina szczęśliwości

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:00
Podobno w Bhutanie ludzie są szczęśliwsi, bardziej pozytywni. Z tego powodu dla wielu turystów ten kraj jawi się jako raj, baśniowa kraina. Są jednak też tacy, którzy kojarzą go z tyranią.
rozwiń zwiń