Zakup samochodu. Sprawdź, na co powinieneś uważać!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 18:13
Najmniej problemów mają ci, którzy wybiorą samochód nowy, prosto z salonu. Formalności "załatwią" za nich bowiem pracownicy, będący na miejscu. Często jednak Polacy, którym budżet nie pozwala na taki zakup, decydują się na auto kilkuletnie i kupują je w komisie, bądź bezpośrednio od poprzedniego właściciela.
Audio
  • Jak wybrać dobry, bezpieczny samochód i kupić go bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów? - materiał Anny Depczyńskiej (Czwórka/Czwarty wymiar)
Kupowanie samochodu
Kupowanie samochoduFoto: Glow Images/East News

- Rynek samochodów używanych, sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej, to temat już wyczerpany - przyznaje Marcin Koński z Moto Collection. - Polacy zdążyli sprowadzić tyle aut z Niemiec i Francji, że już nawet tam zauważamy czasem procedery "przekręcania liczników" i ukrywania prawdziwej historii samochodu.

Dlatego wybierając auto warto sprawdzić pochodzenie każdego wozu i decydować się na ten, który pierwszy właściciel kupił w Polsce. - Można też zainteresować się samochodem ze Szwajcarii, bądź innych krajów skandynawskich. Tam bowiem prowadzone są specjalne ewidencje, dzięki nim dowiemy się, czy nasz przyszły samochód miał wypadek i gdzie go serwisowano - przyznaje ekspert. - Wówczas jednak do ceny samochodu dojdą nam dodatkowe koszty, m.in. cło.

Zdaniem eksperta, należy zaplanować, jak długo będziemy chcieli danym samochodem jeździć. - Jeśli dłużej niż pięć lat, nie należy kupować starego samochodu - mówi Koński. - Pamiętajmy, że koszt serwisowania kilkunastoletniego auta będzie wysoki. Lepiej więc zapłacić więcej i kupić samochód młodszy. Ceny "trzymają" auta niemieckie i japońskie, a francuskie tracą na wartości.

Więcej o tym, dlaczego bezpieczniej jest kupować samochód u osoby prywatnej, a nie w komisie i zakupu jakich aut należy bezwzględnie unikać, dowiesz się, słuchając nagrania materiału dźwiękowego z "Czwartego wymiaru".

(kd/asz)

Czytaj także

Kamery samochodowe - moda z Rosji podbija Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:30
Najtańsze kosztują niecałe 100 złotych, ale to nie niska cena decyduje o ich popularności. W razie wypadku na drodze nagranie z takiego urządzenia jest dowodem, który pozwoli na szybkie i pewne określenie winnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jay Z i jego samochody: maybach, bentley i ferrari

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 12:00
O ile legendarny muzyk Snoop Dogg jest tradycjonalistą i preferuje auta stare i klasyczne, o tyle jego kolega po fachu Jay Z, idzie z duchem czasu. Uwielbia nowe, luksusowe samochody, a w swojej kolekcji ma m.in. Bugattiego, którego otrzymał od Beyonce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Hetfield na autach nie oszczędza

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 10:00
Ciężkie rockowe granie od początku było mocno związane z kultem motoryzacji. James Hetfield, lider zespołu Metallica, jak najbardziej może być uważany za żywy tego przykład.
rozwiń zwiń