Przedmioty codziennego użytku wykonane ze śmieci - jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
Do tej pory recykling kojarzył się nam głównie z segregowaniem śmieci. Okazuje się, że z odpadów możemy stworzyć przedmioty nie tylko praktyczne, ale również bardzo ładne.
Audio
  • Przedmioty codziennego użytku zrobione ze śmieci - jak to zrobić? (Czwórka/4 do 4)
Polacy wciąż się uczą sortowania odpadów
Polacy wciąż się uczą sortowania odpadówFoto: Glow Images/East News

- Każdą rzecz, która nie jest za bardzo ubrudzona, możemy w jakiś sposób zużytkować, między innymi stare gazety, t-shirty, sweter, czy butelki. Z czasopism możemy zrobić wiklinę papierową, na przykład koszyczek, który będzie służył do przechowywania drobiazgów - mówi Małgorzata Peryt.

Gość Czwórki dodaje, że bluzek nie należy przerabiać na szmaty. Można z nich zrobić na przykład broszki. Z wyciętych pasków materiałów uformować rzeźbę o dowolnym kształcie i usztywnić za pomocą specjalnego preparatu. Natomiast z pustych puszek po konserwach i niewielkiej deseczki można stworzyć kuchenny stojak na sztućce. Dzięki takiej formie recyklingu, wykonamy przedmioty jedyne w swoim rodzaju.

Czytaj także: Śmieci, recykling, upcykling - to przyszłość rynku<<<

Pani Małgorzata Peryt prowadzi warsztaty, na których uczestnicy tworzą różne przedmioty ze śmieci. Wspomina, że najdziwniejszym surowcem może się wydać rolka papieru toaletowego. - Można z niej zrobić bardzo dużo rzeczy, na przykład stojak na długopisy, dekoracje ścienne, czy przepiękne bombki - tłumaczy rozmówczyni prowadzącego audycję.

Polski projektant i designer wykonał bardzo nietypowy fotel z plastikowych butelek. - Szezlong zrobiony z prawie 200 butelek po wodzie mineralnej, piekielnie trzeszczący, ale bardzo ładny - tak o swoim projekcie mówi Paweł Grunert i dodaje: - Robiłem go na zasadzie żartu, a okazało się, że powstał przedmiot, na którym daje się w miarę wygodnie siedzieć.

Ponadto w audycji kolekcjoner puszek, Jarosław Lorenc, opowiedział o swojej pasji. Aby dowiedzieć się więcej o drugim "życiu" śmieci oraz o sukcesie szezlonga Pawła Grunerta, serdecznie zapraszamy do wysłuchania materiału audio z audycji "4 do 4".

bc/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia recykling
Czytaj także

Jan Tomaszewski: recycling przydaje się także w piłce nożnej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 12:12
Jak twierdzi legendarna futbolu Jan Tomaszewski, do ponownego wykorzystania nadaje się właściwie wszystko. Nawet sami... piłkarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy żyją ekologicznie? "Staramy się"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 12:00
Jak przyznaje Anna Ogniewska z Greenpeace, świadomość ekologiczna Polaków rośnie. - Chcemy żyć w czystym środowisku, oddychać czystym powietrzem. Zajmujemy się tym, by nasze otoczenie było czyste, by zachować nasze piękne polskie krajobrazy - mówi ekspertka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki ciuchom mamy drzewa

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 15:00
Okazuje się, że sterty starych ubrań zalegające w naszych szafach, mogą dać życie setce drzew. Udowadniają to Kwiatkibratki, fundacja HUSH Warsaw i firma H&M - organizatorzy akcji "Nie dajmy zmarnować się modzie! Zamieńmy tonę ubrań na 100 drzew".
rozwiń zwiń